'F1'de trafik sorunu yok yarınki yarışa bekliyoruz'

Petrol Ofisi Formula 1'de geçen yıl yaşanan trafik sıkışıklığının bugünkü sıralama turlarında ve yarınki yarışlarda yaşanmayacağı belirtildi.

İSTANBUL - Petrol Ofisi Formula 1'de geçen yıl yaşanan trafik sıkışıklığının bugünkü sıralama turlarında ve yarınki yarışlarda yaşanmayacağı belirtildi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Formula İstanbul Yatırım A.Ş. Yönetim Kurul üyesi İlhan Parseker, trafik sıkışıklığını çözmek için İstanbul Park'a 15 bini içeride, 20 bini dışarıda olmak üzere toplam 35 bin araçlık otopark inşa ettiklerini dile getirdi.
Araç ve yaya trafiğinin kesiştiği noktaları üst geçitler ve çevre yollarıyla rahatlattıklarını belirten Parseker, geliş yolunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için Kurtköy Kavşağı ile birlikte Şekerpınar Kavşağı'nın da kullanılmasını önerdi.
50 bin bilet satıldı
Bilet satışları hakkında bilgi veren Parseker, dün itibarıyla satılan bilet sayısının 50 bin civarında olduğunu kaydetti. Özellikle üst kademe biletlerinin günler öncesinden tükendiğini, İstanbul'daki otellerin doluluk oranının yüzde 100'ü bulduğunu ve araba, helikopter kiralamada limitlerin dolduğunu ifade eden Parseker, F1 Türkiye'nin büyük şirketlerin CEO'larının buluşma yeri haline geldiğini vurguladı. Parseker, bu yıl da aralarında Toyota, Honda, Birstol, Redbull gibi dev şirketlerin CEO'larının bulunduğu 5 bin misafiri ağırlayacaklarını söyledi. Aşırı talepten dolayı Padok'larda kendilerine ayırdıkları yerleri bile satışa çıkardıklarını kaydeden Parseker, bu kapsamda yerli protokolü ağırladıkları kulelerden birini de yabancı izleyicilere açtıklarını söyledi. İlhan Parseker, üç gün sürecek organizasyonu kapsayan üst kademe biletlerin 2 bin 300 avroya satışa çıkarıldığını da sözlerine ekledi.
'Geçen yılı yakalarız'
Yarışlara ikinci kez ev sahipliği yapan ülkelerde seyirci sayısının biraz düştüğünü belirten Parseker, "Dünya Kupası'nın insanları spora doyurduğunun düşünüldüğü bir zamanda, reklam çalışmalarımızla birlikte satışlar büyük bir ivme kazandı. Yarış günlerinde kapıda satılacak biletlerle, bu yıl bilet satışlarında 50 bini aşarak, geçen yıl elde ettiğimiz rakamlara ulaşacağımızı düşünüyoruz" diye konuştu.
Yarış günlerinde düzenlenecek organizasyonlar hakkında da bilgi veren Parseker, Türkiye'nin Ana Sponsoru Petrol Ofisi'nin (PO) de yarış öncesinde ve sonrasında izleyicilere sürprizleri olacağını vurguladı. Parseker, yarış sonrasında düzenlenecek olan ve daha önce Tarkan ve Mustafa Sandal gibi isimlerin adının geçtiği konsere kimin çıkacağının da sürprizlerden biri olduğunu söyledi.