Fabrikadan 144 daire çıkardılar

Ülker'in Levent'teki binasını Fransız Accor Grubu 'otel' olamaz diye beğenmeyince, Akfen Grubu, Türkiye'nin ilk Loft projesini başlattı.

İSTANBUL - Ülker'in Levent'teki binasını Fransız Accor Grubu 'otel' olamaz diye beğenmeyince, Akfen Grubu, Türkiye'nin ilk Loft projesini başlattı. Fabrika olarak inşa edilen ancak sahibinin borçları nedeniyle Ülker'in finans kuruluşu Family Finans'a geçen binayı Akfen Grubu, hazırladığı projeyle 144 daireli konut projesine çevirdi.
Gelecek yıl eylülde tamamlanması planlanan dairelerden 30 tanesi şimdiden satıldı. Fiyatları 300-890 bin dolar arasında değişen dairelerin ilk müşterilerinden biriyse eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu oldu.
'Konut ihtiyacı doğdu'
Levent'te ilk binayı gördüğünde Fransız Otelcilik Grubu'na otel yapmak için teklifte bulunduğunu, ama alanın otele uygun olmadığı yanıtını alınca konut projesine yöneldiklerini söyleyen Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, "Aslında Levent Loft'un binası alacakları nedeniyle Ülker'in finans kuruluşunun portföyüne geçmiş. Biz zaten İstanbul'un muhtelif yerlerinde Fransız Accor'la otel açmak için yer bakıyorduk. Burayı görünce beğendim ve Fransızlara sundum ama onlar buranın otele uygun olmadığını söyleyince Levent Loft'u hayata geçirmeye karar verdik" diye konuştu.
Kanyon'un açılması ortaya çıkan konut ihtiyacına cevap vermek ve iş dünyasının yoğun ortamından kısa sürede kurtulmak isteyenler için yeni bir adres olmak istediklerini vurgulayan Akın, "21 çeşit 144 daire yapıyoruz. Dairelerin büyüklükleri de ihtiyaca göre 100 ile 215 metrekare arasında değişiyor" dedi.
'Bütçeyi aştık'
Bu proje için ayrılan bütçenin 50 milyon doları geçeceğini de anlatan Hamdi Akın, artık metrekare fiyatı hesaplayarak iş yapma döneminin geçtiğini, bütçelerinin de şimdiden 8 milyon doları aştığını aktardı. Akın, Levent Loft projesinde Ülker'in fabrika binası olarak kaba inşaatı yapılan alanı verdiğini, Akfen'in de inşaatı gerçekleştirdiğini hatırlattı.
Hamdi Akın, Ülker'in çok sayıda gayrimenkulü bulunduğunu ve yeni projelere açık olduklarını ifade etti. Akfen GYO ve Ülker ve İnanlar İnşaat ortaklığında kurulan Sağlam İnşaat işbirliğiyle inşa edilen Levent Loft, 30 bin metrekare alan üzerinde inşa ediliyor. Fabrika binası şeklinde yapıldığı için dairelerin her biri farklı şekilde dizayn ediliyor. Loft kavramı 1970'li yıllarda ABD'li sanatçıların daha geniş alanlarda hem yaşayıp hem de sanatlarını icra etme isteğinden doğdu. Binanın özelliğini koruyarak rahat ve sosyal mekânlar yaratmayı hedefleyen bu kavramın Türkiye'deki ilk uygulayıcılarından biri Levent Loft olacak.
Beylikdüzü'ne yeni otel geliyor
Turizmdeki yatırımlarına da hız veren Akfen Holding, Zeytinburnu'nda Accor Grubu'yla 15 Kasım'da 3 ve 4 yıldızlı Novatel ve İbiş otellerinin ilkini açmaya hazırlanıyor. Toplam 900 yataklı bu otelin yanı sıra Beylikdüzü'nde de yeni bir projeye hazırlandıklarını vurgulayan Hamdi Akın, "3-5 ay içinde burada da otel inşaatına başlarız. Burası da 200 odalı olacak" dedi. İstanbul'da 8-9 otel daha yapmayı planladıklarını anlatan Akın, bunun için yer arayışlarının sürdüğünü sözlerine ekledi.