Fabrikadan LPG'li Albea

Tofaş Ticari Grup Direktörü Müfit Ataseven, LGP'li Fiat Albae için 500 bin avroluk yatırım yaptıklarını söyledi. Tofaş ve Aygaz, fabrika çıkışlı çift yakıt sistemli LPG'li Fiat Albea için ortak proje başlattı.

İSTANBUL - Tofaş Ticari Grup Direktörü Müfit Ataseven, LGP'li Fiat Albae için 500 bin avroluk yatırım yaptıklarını söyledi. Tofaş ve Aygaz, fabrika çıkışlı çift yakıt sistemli LPG'li Fiat Albea için ortak proje başlattı.
Konuyla ilgili basın toplantısında konuşan Ataseven, Fiat Albea üretiminin yüzde 10'unun LPG'li olacağını belirtti. Müfit Ataseven, LPG'li Fiat Albea'nın, benzinli modelinden 1400 YTL yüksek fiyatla satılacağını belirterek bu modelin güvenlik ve kalite açısından diğer modellerinden farklılık içermediğini dile getirdi. Müfit Ataseven, ileride LPG'li araç pazarının gelişmesine paralel olarak diğer motor seçeneklerini geliştirme düşünceleri bulunduğunu ifade etti.
Türkiye'deki talebe göre üretim kapasitesinin artacağına dikkat çeken Ataseven, "Geçmiş yıllarda 30 bin LPG'li araç üretme fikrimiz vardı, ancak zaman içinde hükümet politikaları, LPG'nin fiyatı ve bunun sonucunda talebe bağlı olarak piyasada daralma ortaya çıkınca bu konudaki üretimlerini sıfırladık" dedi. LPG'li Fiat Albae'nın da 2 yıllık garanti kapsamında olduğunu belirten Ataseven, güvenlik konusunda risklere meydan vermemek için en iyi çözümün, fabrikada baştan itibaren LPG'li araç üretmek olduğu görüşünü dile getirerek, aracın yanma ve çarpma testlerinin de İtalya'daki Fiat fabrikasında gerçekleştirildiğini söyledi. Aracın Türkiye'nin talebi dikkate alınarak üretildiğini ifade eden Ataseven, araca olan talep artarsa yurtdışı için de üretim yapılabileceğini söyledi. Müfit Atasever yeni nesil çift yakıt sistemli Fiat Albea'yı 1.2 16V'yi, klimasız 21 bin, klimalısını ise 22.8 bin YTL fiyatla satacaklarını açıkladı.
Üretim yükselecek
Aygaz Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi de LPG sektörüne 50 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını aktardı. Neyzi, Aygaz'ın pazar payının yüzde 26.3 olduğunu açıklayarak 1 milyon ton LPG sattıklarını belirtti. LPG'nin yaygın, pratik ve ekonomik enerji kaynağı olduğunu ifade eden Neyzi Türkiye'nin LPG pazarında Avrupa'da ilk 3'te yer aldığını ifade etti. Neyzi, LPG'nin önemli bir enerji kaynağı olduğun değinerek 2005'te 231 milyon tonluk üretimin on yıl sonra 290 milyon tona ulaşacağını açıkladı. Türkiye LPG pazarına yeni girişlerin olacağını vurgulayan Neyzi, "Aygaz 81 ilde 1400 tüplügaz, 500 otogaz ve 13 dökmegaz dağıtım bayisine sahip. LPG sektörün de de 500 bin kişi istihdam ediyor" diye konuştu. Otogazın Avrupa standartlarına uyumlu olduğunu dile getiren Neyzi, 'Euro LPG'nin yüzde 100'nün ihtal edildiğini belirtti. Aygaz Genel Müdürü Mehmet Ali Neyzi, standartdışı uygulamalar, ÖTV kaçakçılığı ve yetersiz denetim gibi sorunların olduğuna dikkat çekerek LPG kanunundaki değişikliklerin yanı sıra denetimlerin artmasıyla sorunların ortadan kalkacağını sözlerine ekledi.
Edinilen bilgiye göre, Aygaz'ın fabrika üretimi LPG'li araç projesine ilişkin Tofaş ile yaptığı görüşmeler, 2002 yılı itibarıyla başladı. 2003 yılında alınan karar ile 2004 yılından bugüne kadar aracın araştırma-geliştirme faaliyetleri yürütüldü.
Otogazın payı artıyor
Dünya LPG Birliği Genel Müdürü James Rockall da, Tofaş ve Aygaz arasındaki LPG'li araç işbirliği nedeniyle Türkiye'ye geldi. Rockall, dünyada fosil yakıt tüketiminde artış olduğunu, LPG tüketiminin geçen yıl 212 milyon tona ulaştığını açıkladı. Türkiye'nin 3.7 milyon tonla Avrupa'nın üçüncü büyük LPG pazarı olduğunu belirten Rockall, son 15 yılda iki kat büyüyen otogaz pazarında da Türkiye'nin 1.5 milyon tona yaklaştığını söyledi. Rockall, dünyada otogaz tüketiminin odaklandığı yedi ülkeden birinin Türkiye olduğunu belirterek "2030'da dünyanın enerji ihtiyacı bugünkünden yüzde 60 daha yüksek olacak. Böylece petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtlar, sektöre hâkim olmaya devam edecek" dedi. 1999'dan bu yana otogazın toplam LPG tüketimi içindeki payının yüzde 6.6'dan yüzde 7.6'ya yükseldiğini aktaran Rockall, LPG'li araç ve dağıtım istasyon sayısının yıllık yüzde 9 arttığını söyledi.