Face-ticaret sahaya iniyor

Face-ticaret sahaya iniyor
Face-ticaret sahaya iniyor
Potansiyelinden az kâr ettiği için eleştirilen Facebook e-ticaret işine giriyor. Şirket Facebook Gift uygulamasıyla 1 milyar potansiyel müşteriye ulaşacak.
Haber: CAN MUMAY - can.mumay@radikal.com.tr / Arşivi

Facebook elinde bulundurduğu 1 milyar kişilik insan havuzunu paraya dökmeye hazırlanıyor. Firma internet sitesi üzerinden kredi kartı ile hediye satıp online reklamdaki payını yükseltmeye çalışacak.
Yatırımcılar ve uzmanlar tarafından reklam gelirinden potansiyelinden çok daha az kâr etmesi ile eleştirilen Facebook kredi kartından hediye satmaya hazılanıyor. Facebook Gift adını alacak olan uygulama ile şirketin online reklam gelirlerinden aldığı 3.2 milyar dolarlık payı yükseltmesi hedefleniyor.
Facebook yazılımına ekleyeceği bir takım programlar ile kişilerin kredi kartı bilgilerini sistemine alacak. Bundan sonra şirket ilk etapta sunmayı hedeflediği çikolata, tebrik kartı ve çiçek gibi maliyeti düşük hediyeleri kullanıcılar ile buluşturacak. Planlanan sisteme göre kişi hediyeyi satın aldıktan sonra kime gönderileceğini seçecek. Hediyeyi alan kullanıcı ise kendi adresini sisteme girecek böylece hediye gönderen adres derdi ile uğraşmayacak. Facebook’un veritabanında bulunan 1 hesap düşünüldüğü zaman firmanın e- ticaretin tanımını yeniden yapabilecek bir potasiyeli olduğu görülüyor.

Kullanıcı başı 40 cent
2012 yılının 10. ayına kadar Facebook kullanıcı başına online reklam gelirlerinden 40 cent kazandı. Yıl sonuna kadar şirketin reklamdan elde ettiği favök gelirlerinin 4.8 milyar dolar olması bekleniyor. 2011 yılında Facebook online reklamdan 3.2 milyar lira net kâr elde etti. Facebook’a giren insanların yüzde 20’si mobil cihazlar vasıtası ile Facebook’u kullanıyor. Mobil sektörde ise reklam sektöründe deyim yerinde ise hiç para yok. Bu etken de Facebook’un reklam gelirlerinin düşük gözükmesini sağlıyor.
Online reklam pastasında en büyük pay 37 milyar dolar ile Google’a ait. Şirketin CEO’su Eric Schimdt Facebook’un online reklam pazarından çok az gelir elde ettiğini söylemişti.

bigPara.com