Facebook 18 Mayıs'ta halkla buluşuyor

Facebook 18 Mayıs'ta halkla buluşuyor
Facebook 18 Mayıs'ta halkla buluşuyor
Facebook halka arzı için gelecek hafta pazartesi gününden itibaren ön talepleri toplamaya başlayacağını bildirdi. Wall Street Journal'ın haberine göre hisse senetleriyse 18 Mayıs tarihinden itibaren işlem görmeye başlanacak

Facebook , halka arz başvurusunu 1 Şubat tarihinde yapmış ve en az 5 milyar dolar değerinde hisse satmayı planladığını kaydetmişti. Bu durumda şirket için toplam 100 milyar dolarlık piyasa değeri biçilmişti. Bununla birlikte bazı kaynaklar işler yolunda gittiği takdirde Facebook’un 10 milyar dolar para bile toplayacağını iddia etmişti.

Şirketin halka açılmasıyla birlikte daha önce kapalı kapılar arkasında saklanan bazı gerçekleri de öğrenme fırsatı bulduk. Bunların arasında Facebook’un 900 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğu, Zynga’nın işlerinin yüzde 12’sini oluşturduğu, 100 petabayttan daha fazla yer tutacak fotoğraf ve videonun saklandığı ve Mark Zuckerberg’in tek başına şirketin yüzde 28.4’üne sahip olduğu, ancak oy hakkı olan hisse senetlerinin çoğunluğunu kontrol ettiği de bulunuyor. Eğer hevesli alıcılar sayesinde Facebook’un piyasa değeri mayıs sonunda 100 milyar doların üstüne çıkarsa, Mark Zuckerberg’in payı da 30 milyar dolar seviyesine ulaşmış olacak. (radikal)

bigPara.com