Faiz % 8'in altına indi

Faiz % 8'in altına indi
Faiz % 8'in altına indi
Gelişmekte olan ülkelere girişin hızlanması ve Merkez Bankası'nın gevşemeye gideceği beklentisi faizleri yüzde 8'in altına çekti.

Merkez Bankası’nın önümüzdeki dönemde para politikasında gevşemeye gideceği beklentisi bono piyasasında gösterge kâğıdın faizini yüzde 7,90 ile Eylül 2011’den bu yanaki en düşük seviyeye çekti. Gösterge olan 5 Mart 2014 vadeli kâğıt, haziran ayının ilk işlem günlerinde yüzde 9,5 seviyesinde bulunuyordu. Küresel resesyon endişelerinin güçlenmesi, Çin ve Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen faiz indirimleri ile haziran ayı enflasyonunun beklentilerin altında olması, piyasada Merkez Bankası’nın faiz koridorunu daraltacağı beklentilerine neden olmuştu.

Avrupa’da eksi faiz
Son dönemde küresel resesyonun bono piyasalarında faiz düşüşüne neden olduğunu belirten uzmanlar, “Dünyada yaşanan ekonomik soğuma bonoda fiyatlara yansıyor. Avrupa’da faizler negatife geldi ve böyle olunca da Türkiye gibi gelişmekte olan ülke kâğıtlarına yabancı ilgisi arttı. Merkez Bankası’ndan beklenen gevşeme ve düşen enflasyon da bu düşüşü destekliyor” değerlendirmesinde bulundu. Yabancılar, 1-29 Haziran tarihleri arasında tahvil-bono piyasasında 2 milyar 296 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi.

Gözler Çin’e çevrildi
Geçen hafta ekonomideki durgunluğa çözüm bulabilmek için faiz düşüren Çin’de, tüketici ve üretici fiyatları haziranda beklenenin üzerinde düştü. Çin’de dün açıklanan enflasyon verilerine göre, tüketici fiyatlarındaki artış haziranda yıllık bazda yüzde 2,2 ile 29 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ekonomistler enflasyondaki düşüşün para politikalarında ek gevşemelere gidilmesi ve devlet yatırımlarının artması olasılığını yükselttiği görüşünde. Öte yandan İspanya’da, 10 yıllık tahvil faizi yeniden yüzde 7 seviyesini aştı.

bigPara.com