Faiz ateşi düşürmedi

Merkez Bankası'nın faizi 1.75 puan artırması, ilk gün dünya borsalarına çarptı. ABD borsasındaki düşüş, Brezilya, Arjantin, Almanya ve Japonya'yı sarstı; AB gösterge faizini çeyrek puan yükseltti. Sonuç: İMKB 1370 puan düşerek, 35 bin 338'e indi. Dolar 1.5100 YTL'den, 1.5570 YTL'ye çıktı.

İSTANBUL - Merkez Bankası'nın cesaretli bir kararla gecelik faizlerini yüzde 15'e yükseltmesi takdirle karşılanmasına karşın dün Türk mali piyasaları dış borsaların etkisi altında kaldı. Dünya borsalarının dün yüzde 2'lere ulaşan değer kaybının yanı sıra Avrupa Birliği sürecine ilişkin kaygılarla yükselen tansiyon dün de Merkez Bankası'nın faiz artırımına rağmen yabancıların Türkiye'den çıkışına neden oldu.
Önceki gün 1.5600 YTL seviyesindeyken Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından yabancı alımıyla dolar bankalararası piyasada 1.5100 YTL'ye inmişti. Dün ise ağırlıklı yabancı satışıyla dolar 1.5570 YTL düzeyine çıktı. Faiz kararının etkisiyle sabah 17.70'lere inen tahvil faizi ise yüzde 18.15'e çıktı. Dünya borsaları ve faiz artırım kararıyla tedirgin olan İMKB 1370 puan gerileyerek 17 Kasım 2005'ten bu yana gördüğü en düşük seviye olan 35.338'e indi.
İlk gün yabancı gelmedi, gitti
Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından yabancıların artan faizin cazibesine bağlı olarak Türkiye'ye yöneleceğini öngören bankacılar, ilk gün beklenen girişin olmadığını, tam tersi bir miktar çıkış gözlendiğini söyledi. Bankacılar bono ve dövizde yalnız yabancı değil yerli yatırımcıların da satış yaptığına dikkat çekti. Anadolubank'tan Hasan Ecesoy, "Dışarıdaki hava sertleşiyor likidite azalıyor. Bu arada global alanda risk alma iştahı azalıyor. Bu, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkiliyor" yorumu yaptı. Bu arada AB'ye ilişkin gelişmelerin de iştahı azaltmış olabileceğini belirten Ecesoy'a göre yabancılar gelmiyor gidiyor demek içinse erken. Faiz artırım kararını değerlendiren bir bankacı ise, "Merkez Bankası 1.75'lik faiz artırımıyla önümüzdeki dönem enflasyonda artış yaşanacağını öngörmüş oldu. Bu da etkisini gösterdi. Düşen faiz ve dövizden yararlanmak isteyen yerli ve yabancı yatırımcının işlemiyle kur ve faiz yükseldi" dedi.
TÜFE'de beklenti 8.82'ye çıktı
Merkez Bankası'nın beklenti anketinin haziran ilk dönem sonuçlarına göre, mayısta yüzde 6.75 olan yıl sonu tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) beklentisi yüzde 8.82'ye yükseldi. Mayıs ikinci dönem 1.4805 olan dolar beklentisi 1.5658'e çıktı. Buna karşın cari açık beklentisi 27.48 milyar dolardan 26.51'e geriledi.
Dünya borsaları tepetaklak
ABD'nin faiz oranlarındaki yükselişin süreceği ve bunun ekonomilere olumsuz yansıyacağına ilişkin kaygılar nedeniyle önceki gün üç aydan beri ilk kez 11 bin puanın altına inen Dow Jones endeksi dünya borsalarını da peşinden sürükledi.
Önceki gün yüzde 3.54 gerileyen Brezilya borsası Bovespa, dün açılışta yüzde 2.25,
Arjantin'de Merval ise yüzde 3.46 değer yitirdi. ABD'den Dow Jones yüzde 1.13, İngiliz S&P 500 yüzde 1.29 ve Almanya'dan Dax yüzde 2.60 düşerken Fransız CAC-40 yüzde 2.91 değer kaybetti.
Avrupa'nın faizi yükseldi
Japonya borsaları da yüzde 3'ten fazla gerileyerek bir gün içinde gerçekleşen en büyük düşüşe yaklaştı. Japonya Nikkei endeksi gün içinde yüzde 3.81 gerileyerek 14 bin 521'e düştü.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise gösterge faizini çeyrek puan artırarak üç yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 2.75'e çıkardı.TÜSİAD'dan faize övgü
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), yeni makroekonomik şartlarda büyümede beklenen yavaşlamanın önümüzdeki dönemde cari açığı bir miktar gerileteceğinin tahmin edildiğini söyledi.
Merkez Bankası'nın (MB) faiz artırımıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan TÜSİAD, son dönemde gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıkan çalkantılar ve artan iç siyasi belirsizlikler nedeniyle ülkemizde mali piyasadaki dalgalanmaları fiilen artırdığına işaret edilen açıklamada, "Para Politikası Kurulu'nun faiz artırımı kararı, piyasalarda son haftalarda gözlenen dalgalanmaların kontrol altına alınmasına katkıda bulunacaktır" denildi.
IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp ise Merkez Bankası'nın faiz artırım kararının enflasyonu yeniden orta vadeli hedefe döndürme kararlılığını göstermek olduğunu söyledi.