Faiz dışı fazla değişmiyor

IMF ve Dünya Bankası'nın sonbahar toplantılarına katılmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere Washington'da bulunan Devlet Bakanı Ali Babacan, gözden geçirmelerle ilgili...

WASHINGTON - IMF ve Dünya Bankası'nın sonbahar toplantılarına katılmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere Washington'da bulunan Devlet Bakanı Ali Babacan, gözden geçirmelerle ilgili son kararın Ankara'dan çıkacağını hatırlattı, Babacan, sosyal güvenlik yasa tasarısının da en kısa zamanında Meclis'ten geçmesinin arzu edildiğini söyledi.
Bakan Babacan, "Bunlar zaten Türkiye için doğru olduğuna inandığımız konular. Başbakan Erdoğan, hükümetin kurulduğu birinci gün sosyal güvenlik reformuna ilişkin programı açıklamıştı" dedi. Faiz dışı bütçe fazlası oranının değiştirilmesi yönünde IMF'den talep gelip gelmediği sorulan Babacan, "Biz üç yıl için, yani 2005, 2006 ve 2007 için faiz dışı bütçe fazlası hedefini yüzde 6.5 olarak açıkladık. Katılım öncesi ekonomik programda AB'ye de bu bildirimde bulunduk. Stand-by'a da öyle girdi. İleriye dönük beklentilerde, temel farklılık olmadığı sürece değişmesini beklememek lazım. Yine de kesin konuşmak istemiyorum. Cari açık yüksek olmasa, borçların sürdürülebilirliği açısından, çok daha düşük faiz dışı fazla yeter. Ama cari açık, kontrollü bütçeye zorluyor" yanıtını verdi. IMF ile Türkiye arasında farklı çalışma biçimi olduğunu ve bu ilişkilerin, 5-10 yıl öncesi gibi olmadığını söyleyen Babacan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Artık normalleşme sürecine girmiş bir Türkiye'deyiz. Önce biz çalışıyoruz, sonra onlarla istişare ediyoruz. 5-10 sene sonra Türkiye tamamen kendi ayakları üzerinde duracak."