Faiz ilk kez % 6'ının altında

Hızlanan yabancı girişi ve Merkez Bankası'nın politika faizinde indirime gideceği beklentisiyle bono faizi tarihte ilk kez yüzde 6'nın altına indi.

Not arttırımının ardından artan iyimserlik, Merkez Bankası’nın faiz indireceği beklentisi ve küresel faiz düşüşü Türkiye ’yi hiç tanışmadığı bir faizle karşılaştırdı. 10 yıl önce yüzde 90 seviyelerinde bulunan gösterge tahvilde bileşik faiz tarihte ilk kez yüzde 6’nın altına düştü. 24 Eylül 2014 vadeli gösterge tahvilin faizi dün yüzde 5,9’i gördü. ABD ’de mali uçurumdan kurtulmak için sürdürülen görüşmelerde yıl sonundan önce uzlaşma sağlanması konusunda artan iyimserliğin de eklenmesiyle borsa da günü yüzde 0,66’lık yükselişle 72.448 puandan kapattı.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın 12 Kasım’da yaptığı, “Türk Lirası güçlü kalmaya devam ederse ölçülü faiz indirimini gündeme getirebiliriz” açıklamasının ardından Para Kurulu’nun da, finansal istikrar açısından gerekli görülmesi halinde politika faizinde ve gecelik borçlanma faizinde ölçülü bir indirimin gündeme alınabileceğine işaret etmesi, aralıktaki Para Kurulu toplantısında en az 25 baz puanlık indirim olacağı beklentisini güçlendirdi.

Dolar da düşüyor
Bu hafta açıklanan Para Kurulu özetlerinde reel kurda değerleme devam ettiği sürece kısa vadeli faizlerin indirilebileceği bildirilmişti. Dolar, Tl karşısında dün 1.783 TL ile son 20 günün en düşük seviyesine indi. Merkez Bankası’nın dün açıkladığı Finansal İstakrar Raporu’nda da reel kurdaki oynaklığın rahatsız edici odabileceğine işaret edildiğine dikkat çeken analistler, piyasanın politika ve borçlanma faizinde 25 baz puanlık indirimi fiyatladığı görüşünde.

Para girişi sürüyor
Fitch’in not arttırımın ardından Türkiye’ye olan yabancı ilgisi artarak devam ediyor. 16-23 Kasım haftasında tahvil-bono piyasasına 1.4 milyar dolar, hisse senedi piyasasına ise, Halkbank’ın ikincil halka arzının etkisiyle 2 milyar 60 milyon dolar yabancı girişi oldu. Bir haftalık sürede gelen yabancı para 3 milyar 473 milyon dolar oldu.

Kredi faizlerinde düşüş hızlanacak
Merkez Bankası’nın faiz indiriceği beklentisi bono piyasasında rekor düşük faize neden olurken, kredi faizlerinde de düşüş hızlanacak. Merkez Bankası tarafından dün yayınlanan Finansal İstikrar Raporu’nda da, “Bankamızca son dönemde uygulanan politika bileşimi çerçevesinde kredi faizlerinde başlayan gerilemenin devam etmesi ve kredilerinılımlı artşını sürdürerek yıl sonu büyüme beklentilerine paralel ve fnansal istikrarı destekleyecek şekilde gerçekleşeceği öngörülmektedir” dedi.

Halkbank 0,79’a çekti Piyasalardaki gelişmeler kendini dün hissettirmeye başladı. Halkbank, konut kredisinin aylık faiz oranını 60 ay vadede yüzde 0,80, 61–120 ay arası vadede yüzde 0,84 olarak belirlendi. Halkbank, maaşını bankadan alan çalışan, emekli ve kamu personeline ilave 1 puanlık faiz indirimiyle birlikte 60 ay vadede faizi yüzde 0,79’a çekti. Yapılan indirimlerle 10 yıl vadeli 100 bin TL tutarlı bir konut kredisinde taksit tutarı bir yıl öncesine göre 368 TL azaldı. Şeker Finans ise konut kredisinde 1-10 yıl vade için yüzde 0,87, 11-15 yıl vade için yüzde 0,90 ve 16-29 yıl vade için de yüzde 0,93 faiz uygulayacağını bildirdi.

Krediler bir hafta 5.2 milyar TL arttı
Öte yandan Merkez Bankası haftalık verilerine göre, bankacılık sektörü kredi hacmi, 16 Kasım ile biten haftada 5.2 milyar lira artarak 725.7 milyar liradan 730 milyar 955 milyon liraya yükseldi. Verilen kredilerin 568.1 milyar lirası TL cinsi kredilerden ve 162.7 milyar lirası da yabancı para cinsi kredilerden oluştu. Katılım bankaları hariç bankacılık sektörü kredi hacmi, 16 Kasım itibariyle 683 milyar 255,1 milyon lira oldu. Kredi hacminde bir haftalık süreçteki artış 4,9 milyar lira oldu. Kredi hacmi, 9 Kasım’da 678 milyar 289 milyon lira düzeyindeydi.  Not arttırımının ardından artan iyimserlik, Merkez Bankası’nın faiz indireceği beklentisi ve küresel faiz düşüşü Türkiye’yi hiç tanışmadığı bir faizle karşılaştırdı. 10 yıl önce yüzde 90 seviyelerinde bulunan gösterge tahvilde bileşik faiz tarihte ilk kez yüzde 6’nın altına düştü. 24 Eylül 2014 vadeli gösterge tahvilin faizi dün yüzde 5,9’i gördü. ABD’de mali uçurumdan kurtulmak için sürdürülen görüşmelerde yıl sonundan önce uzlaşma sağlanması konusunda artan iyimserliğin de eklenmesiyle borsa (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com