'Faiz indirimleri yazdan itibaren etkisini gösterecek'

'Faiz indirimleri yazdan itibaren etkisini gösterecek'
'Faiz indirimleri yazdan itibaren etkisini gösterecek'

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Murzioğlu (solda) Başkan Yılmaz?a plaket verdi. FOTOĞRAF: MEHMET KUMCAĞIZ / AA

Durmuş Yılmaz, 'Göstergeler gelecek üç ayda siparişlerde toparlanma ve yılın ikinci çeyreğinde sanayi üretiminin istikrar kazanacağına işaret ediyor' dedi

SAMSUN - Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Durmuş Yılmaz, “Kasım ayında başlayan faiz indirimlerinin bu yazdan itibaren ekonomik aktivite üzerinde etki göstereceğini düşünüyoruz” dedi. Yılmaz, Merkez Bankası, Samsun Sanayi Samsun’da düzenlenen konferanstaki sunumda, ekonomik kriz ve alınan önlemler hakkında bilgi verdi.
Alınan önlemler sonucu, Türkiye’deki finansal koşulların, benzer durumdaki ekonomilere kıyasla son dönemde daha ılımlı bir seyir izlediğini ifade eden Yılmaz, “Mevcut göstergeler, gelecek 3 ay içinde, beklenen siparişlerde bir toparlanma yaşandığına ve 2009 ikinci çeyreğinde sanayi üretiminin istikrar kazanacağına işaret etmektedir” diye konuştu.
Yılmaz faiz indirimlerinin de ekonominin canlanmasına olumlu katkı yapacağını vurguladı. ÖTV indirimine de değinen Yılmaz, ÖTV indirimi ile stokların eritildiğini, bundan sonra tüketilen stoklar için üretim yapılacağını, bunun da ekonomiye olumlu etkisinin olacağını söyledi. 

2009’un son çeyreğinde büyüme pozitif olur
Vergi indirimlerinin etkisiyle marttan itibaren stok eritme sürecinin hızlandığını, bununla birlikte, iç talepte gözlenen canlanmanın bir bölümünün tüketim talebinin öne çekilmesinden kaynaklandığının unutulmaması gerektiğini anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:
“Bunun yanı sıra reel kesim güven endeksinin ve tüketici güven endeksinin artış eğilimine girmesi, önümüzdeki dönemde iktisadi faaliyette kısmi bir toparlanma yaşanabileceğine işaret etmektedir. Kasım 2008 itibariyle gerileyen tüketici kredileri, son haftalarda ılımlı bir artış yaşadı. Ancak, zayıf seyreden yatırım eğilimi nedeniyle işletme kredilerinin gerilemeye devam ettiği ve toplam kredi hacmindeki düşüşün mayıs ayında da sürdüğü görülmektedir. Son dönemde faiz indirimleri ve alınan mali tedbirler sonrası yılın ikinci çeyreğinde ülkemizde yurt içi talebin göreli istikrar kazanabileceğini ve son çeyrekten itibaren büyümenin pozitif olacağını öngörmekteyiz.”

Stres endeksindeki bozulma sınırlı kaldı 
Türkiye’nin kredi notunun 2B olduğuna ve bunun yatırım yapılması riskli ülkelere verildiğine işaret eden Yılmaz, “Türkiye’nin finans sistemi krize, kredi notunun ima ettiğinden çok daha fazla direnç göstermiştir” dedi. Kriz boyunca Türkiye’nin finans piyasalarındaki oynaklığın sınırlı kaldığını ve Türkiye’nin risk priminde gerçekleşen artışın diğer birçok yükselen piyasa ekonomisinin gerisinde kaldığını vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:
“Türkiye’nin Finansal Stres Endeksindeki bozulma, diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha sınırlı. Küresel kriz karşısında ekonomimizin dayanıklılığını artıran temel unsur, finansal sistemimizin sağlam ve istikrarlı yapısıdır. Bu Türkiye’de kredi piyasalarının dünyadaki örneklerine göre daha erken normalleşmesine destek verecektir.”

‘Bankacılık sektörüyle ilgili ihtiyatlı olmalıyız’
Yılmaz, yaşanan ekonomik krize rağmen Türkiye’de bugüne kadar bankacılık sistemi için bir tedbir paketine ihtiyaç duyulmadığına da işaret etti. Bankacılıkla ilgili algılamanın çok nazik bir algılama olduğunu ifade eden Yılmaz, “Bankacılıkla ilgili son derece dikkatli ve ihtiyatlı olmamız gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
1994 ve 2001 ekonomik krizlerinin ardından iktisadi faaliyette hızlı bir toparlanma yaşandığına da işaret eden Yılmaz, yaşanan ekonomik krizde hızlı bir toparlanmanın beklenmediğini belirtip “Mevcut krizden çıkışın yavaş ve kademeli olacağına, kısa vadede toplam talepte belirgin bir ivmelenme yaşanmayacağına işaret etmektedir” diye konuştu.
(dha)