Faiz ve sosyal güvenlik ödeneği 2007 yılı bütçesini zorlayacak

Geçen yıl yasalaşan üç yıllık bütçede 2007 yılı için 189 milyar YTL gider hedeflenirken, faiz ve sosyal güvenlik ile sağlık harcamalarındaki artış nedeniyle...

ANKARA - Geçen yıl yasalaşan üç yıllık bütçede 2007 yılı için 189 milyar YTL gider hedeflenirken, faiz ve sosyal güvenlik ile sağlık harcamalarındaki artış nedeniyle 2007 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi 200 milyar YTL'nin üzerine çıkacak. Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, bütçede genel durumun aşağı yukarı ortaya çıktığını söyledi.
Abdüllatif Şener, Atatürk'ün 125. doğum yılı etkinlikleri çerçevesinde Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) tarafından düzenlenen 'Stratejik Öngörü-2023' toplantılarının dünkü bölümünde konuştu.
Şener toplantıdan ayrılırken, gazetecilerin önceki gün yapılan Yüksek Planlama Kurulu (YPK) toplantısındaki bütçe görüşmelerine ilişkin sorularını yanıtladı. Bütçede genel durumun aşağı yukarı ortaya çıktığını ifade eden Şener, ancak çalışmaların devam ettiğini, son şeklinin Bakanlar Kurulu'nda verileceğini söyledi.
Ek maliyet sıkıntısı
Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, bütçedeki parasal büyüklüklerin sorulması üzerine, "200 milyar YTL'yi aşan büyüklükteki bir bütçe için, şu aşamada milimetrik rakamlar verilemez" dedi. Şener, "yüzde 6.5'lik faiz dışı fazla ile yüzde 5'lik büyüme hedefinin korunup korunmadığı" yönündeki soruları ise yanıtsız bıraktı.
Başbakan Yardımcısı Şener, toplantıdaki konuşmasında da ekonomik göstergelere ilişkin bilgi verdi. 2005'te 23.2 milyar dolar olan cari açıkta enerji fiyat artışından kaynaklanan ek maliyetin 8 milyar dolar olduğunu belirten Şener, bu yılın sekiz aylık dönemindeki 22.4 milyar dolarlık cari açıkta ise petrol ithalatının getirdiği ek yükün 5 milyar 730 milyon dolar olduğunu bildirdi. Şener, ham petrol fiyatında 10 dolarlık bir düşmenin enerji ithalat faturasında 4.2 milyar dolar azalma getireceğini, bunun cari açığı da yıllık bazda 3-3.5 milyar dolar azaltacağını söyledi.
Yabancı emlaka hücum etti
Abdüllatif Şener, 1980-2000 döneminde Türkiye'ye giren toplam yabancı sermaye tutarının 10 milyar 382 milyon dolar olduğunu, 2003-2005 döneminde ise bu tutarın 9 milyar 945 milyon dolar olduğunu ifade etti. Şener, yabancılara gayrimenkul satışları dahil edildiğinde son üç yıldaki yabancı sermaye tutarının 14 milyar 249 milyon dolar olduğunu kaydetti. Bu hesaba göre yabancılar üç yılda Türkiye'den 4.3 milyar dolarlık gayrimenkul satın aldı.
Şener, bu yıl Türkiye'ye 36.4 milyar dolarlık sermaye girişi gerçekleştiğini, bunun 12.1 milyar dolarlık bölümünün doğrudan yabancı sermaye yatırımı olduğunu ifade etti.
Bakanlar Kurulu toplandı
Bakan Şener, yıl sonuna kadar Türkiye'ye 17-20 milyar dolarlık doğrudan sabit yabancı sermaye girişi olacağı tahmininde de bulundu.
Öte yandan dün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu 2007 yılı Merkezi Yönetim Bütçesini görüşmeye devam etti. Başbakanlık Merkez Bina'da saat 12.30'da toplanan Bakanlar Kurulu çalışmalarını akşam saatlerine kadar sürdürdü. Toplantı ardından açıklama yapılmazkan bugün de Yüksek Planlama Kurulu'nun (YPK) yeniden toplanacağı belirtildi.
YPK önceki akşam da Başbakan Erdoğan'ın TBMM'deki ofisinde biraraya gelmiş, toplantı gece geç saatlere kadar devam etmişti.'Elektriğe zam yok'
ASAM'ın toplantısına katılan Enerji Bakanı Hilmi Güler Tetaş'ın Tedaş'a sattığı elektriğe yaptığı yüzde 23.7'lik zammın tüketiciye yansıtılmayacağını yineledi. Güler, konuşmasında da bu kış Azerbaycan'dan ilk doğalgazın geleceğini, Yunanistan'a da Türkiye'den ilk kez gaz sağlanacağını söyledi. Güler, atıl duran Ayaş Tüneli'nin doğalgaz veya petrol depolamasında kullanılması için çalışma yaptıklarını belirtti. Güler akaryakıt dağıtım şirketlerine kesilen cezaların tahsilatıyla ilgili talimatı olmadığını, bu çalışmayı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun yürüttüğünü anımsattı.