Faiz yeni başkanı bekledi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun mart ayı toplantısı, Merkez Bankası Başkanlığı'na atamasının gölgesinde kaldı. İki üyesinin vekil, iki üyesinin son kez katılımıyla gerçekleşen Para Politikası Kurulu'nda (PPK) faiz indirim kararı çıkmadı.

ANKARA - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun mart ayı toplantısı, Merkez Bankası Başkanlığı'na atamasının gölgesinde kaldı. İki üyesinin vekil, iki üyesinin son kez katılımıyla gerçekleşen Para Politikası Kurulu'nda (PPK) faiz indirim kararı çıkmadı.
Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin 14 Mart akşamı itibarıyla emekliye ayrılmasının ardından başkanvekilliği görevine atanan Erdem Başçı başkanlığında PPK ilk toplantısını dün yaptı. Kurul, 6 üye ile toplandı. Kurul üyelerinin ikisi Başçı ve Başçı'nın önerisiyle Sedef Ayalp'ten boşalan başkan yardımcılığına atanan Rifat Günay 'vekil' olarak toplantıya katıldı. İki üye de kurula son kez katılıyor. Başkan Yardımcısı Fatih Özatay 4 Nisan'da emekli olacak. Görev süresi 2007'de sona erecek olan Şükrü Binay ise Başkanvekili Erdem Başçı'nın başkan yardımcılarının görev alanlarını teamüle aykırı olarak düzenlemesinden rahatsız olmuş ve 4 Haziran itibarıyla emekliye ayrılmak için dilekçe vermişti. Binay, kurul toplantısını riske atmamak için de kullanmayı planladığı yıllık iznini kurul toplantısından bir gün sonra 24 Mart (yarın) başlatılmasını talep etmişti.
Kurul üyesi Durmuş Yılmaz'ın banka meclisi ve kurul üyeliği görevi de nisanda dolacak. 13 Nisan'daki bankanın Olağan Genel Kurulu'nda Yılmaz yeniden bu göreve getirilebilecek. Yılmaz'ın görev süresi uzatılmazsa banka meclisi toplanarak kurul üyesini belirleyecek. PPK'nın banka dışından üyesi olan Güven Sak'ın görev süresi ise ağustos ayında sona erecek.
Faiz değişmedi
Toplantı sonrasında yapılan açıklamaya göre, PPK kısa vadeli faizlerin sabit tutulmasını kararlaştırdı. Merkez Bankası en son 9 Aralık 2005 tarihinde gecelik borçlanma faizini 0.25 baz puan düşürerek yüzde 13.50'ye indirmişti.
Son dönemdeki gelişmelerin, kısa vadeli enflasyon tahminlerini olumlu etkilemekle birlikte, enflasyon raporunda ortaya konulan orta vadeli görünümü belirgin olarak değiştirmediği değerlendirmesini yapan kurul, tekstil, hazır giyim ve deri sektörlerindeki KDV indirimi, imalat sanayiinde verimlilik artışlarının sürmesi ve petrol fiyatlarının ikincil etkilerinin sınırlı kalması gibi gelişmelerin enflasyonu kısa vadede olumlu etkileyeceği öngörüldüğü vurgulandı.
Enflasyon martta düşer
Yıllık enflasyondaki düşüşün marttan itibaren tekrar başlayacağı ve enflasyonun yıl sonunda nokta hedef olan yüzde 5'e yakın gerçekleşeceği tahmin edildiği belirtilen açıklamada, belirsizliğin artma olasılığı, hizmet sektöründeki fiyat artışının yüksek olması, talebin enflasyona verdiği desteğin azalması ve hammadde maliyetinin dalgalanmayı sürdürmesi, para politikasında temkinli yaklaşımın sürdürülmesini gerektirdiğine dikkat çekildi. Açıklamada, "Orta dönemde politika faizlerinin yükselme olasılığı, aşağı inme ya da sabit kalma olasılığına kıyasla daha düşüktür; kısa dönemde ise sabit kalma olasılığının geçen toplantıya göre azaldığı ifade edilebilir" görüşüne yer verildi.
Kurulda son durum
Erdem Başçı - Başkanvekili (Serdengeçti'nin emekliye ayrılmasıyla banka meclisi tarafından göreve bu göreve getirildi)
Rifat Günay- Başkan Yardımcısıvekili (Sedef Ayalp'in emekliye ayrılmasıyla vekaleten atandı)
Prof. Dr. Fatih Özatay- Başkan Yardımcısı (4 Nisan 2006 tarihinde emekliye ayrılacak)
Şükrü Binay- Başkan Yardımcısı (5 Haziran'da emekliye ayrılacak)
Durmuş Yılmaz- Banka meclisi üyesi (Nisandaki olağan genel kurulunda görev süresi doluyor)
Prof. Dr. Güven Sak (Banka dışından üye. Ağustosta görev süresi doluyor.)