'Faiz yüzde 17'lere inebilir'

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı, bu yıl reel faizlerde ilk kez tek haneli rakamlara inilebileceğini ve uzun vadeli konut kredilerinin yolunun açılabileceğini söyledi.

İSTANBUL - Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı, bu yıl reel faizlerde ilk kez tek haneli rakamlara inilebileceğini ve uzun vadeli konut kredilerinin yolunun açılabileceğini söyledi.
Çulhacı, 2004 sonunda yüzde 22 civarına inen nominal faizlerin 2005 sonunda yüzde 17'ye gerileyebileceğini belirterek, "Bu, ilk defa tek haneli reel faiz demektir. Bu yıl reel faizlerin yüzde 9'a gerileyeceği öngörümüz var" diye konuştu. Reel faizler halen yüzde 11-12 civarında bulunuyor.
'Krediler yavaşlar'
Çulhacı, 2004'te sektörde yaklaşık yüzde 88 artışla 15 katrilyon liraya çıkan tüketici kredilerinin, ertelenmiş taleple satışları artan otomobil ve beyaz eşya gibi sektörlerden kaynaklandığını belirterek, "Bu sektörlerdeki daralmaya bağlı bu yıl tüketici kredilerindeki artış yavaşlar. 2005'te tüketici kredilerinde yaklaşık yüzde 46 artış bekliyoruz" dedi.
Çulhacı, bankacılık sisteminin 2004 yılında yüzde 7 büyüdüğünü ve 2005'teki büyümenin yüzde 10'u geçemeyeceğini söyledi. Bankaların mevduat yaratması gerektiğini vurgulayan Çulhacı, "Bugün TL mevduatta küçük yatırımcı cezalandırılıyor, ama 2006 yılından itibaren menkul kıymet sermaye iratları üzerinden daha simetrik vergi alınacak. Buna bağlı TL mevduatta yavaş bir artış olacaktır" diye konuştu. Çulhacı, yatırımcının toplam varlığının yüzde 26'sının hâlâ döviz tevdiat hesaplarında olduğuna dikkat çekerek, 2005 sonunda daha da gerilemesinin beklendiğini söyledi.
Basel II kriterleri konusunda ise Çulhacı, Akbank'ın sermaye yeterlik oranının 2004'ün dokuz aylık dönemi itibarıyla yüzde 37.4, Basel II'ye göre yüzde 23.1 olduğunu belirterek, "Biz sermaye yeterlik rasyomuzu haftalık olarak Basel II'ye göre izliyoruz ve risk parametrelerimizi Basel II'ye göre hazırlıyoruz" dedi.