Faizi yarım puan indirip devam sinyali verdi

Faizi yarım puan indirip devam sinyali verdi
Faizi yarım puan indirip devam sinyali verdi

Durmuş Yılmaz başkanlığında toplanan Kurul?da, yurtiçi yatırım talebinin gerilediği vurgulandı. FOTOĞRAF: MEHMET KALAH/ AA

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, dünkü kararıyla kısa vadeli faiz oranlarını beklendiği gibi 0.50 baz puan indirdi

ANKARA - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 8.25’ten yüzde 7.75’e, borç verme faiz oranını ise yüzde 10.75’ten yüzde 10.25’e indirdi. Para Politikası Kurulu’nun dün gerçekleştirilen ağustos ayı toplantısına Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, üyeler Erdem Başçı, Burhan Göklemez, Turalay Kenç, İbrahim Turhan, Abdullah Yavaş ve Mehmet Yörükoğlu katıldı. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada gecelik borçlanma faiz oranlarının yüzde 8.25’ten yüzde 7.75’e, borç verme faiz oranının ise yüzde 10.75’ten yüzde 10.25’e indirildiği belirtildi.

10 ayda dokuz puan indi
Kurul’un dünkü 0.5 puanlık indirimiyle birlikte, 10 ayda gecelik borçlanma faiz oranındaki toplam indirimi dokuz puana ulaştı. Kurul, geçen yıl mayıs, haziran ve temmuz aylarında 0.5’er puanlık artırımlarla gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 16.75’e yükseltmiş, ağustos, eylül ve ekim aylarında faizi bu düzeyde tutarken, kasım ayından itibaren indirimlere başlamıştı.
Kasım ayında 0.5 puan, aralıkta 1.25 puan ve bu yılın ocak ayında 2 puan, şubatta 1.5 puan, martta 1 puan, nisanda ise 0.75, mayısta 0.5, haziranda 0.5, temmuzda 0.5 puan düşürülen gecelik faiz yüzde 8.25’e inmişti. Dünkü indirimle birlikte gecelik borçlanma faizi yüzde 7.75’e kadar çekildi.

İndirim sürecek sinyali
Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin, iktisadi faaliyette gözlenmekte olan toparlanmanın yavaş ve kademeli olacağına işaret ettiği belirtilerek, dış talebin zayıf seyrini sürdürdüğü, yurtiçi yatırım talebinin gerilediği ve istihdam koşullarında belirgin bir iyileşme görülmediği vurgulandı.
Açıklamada, şöyle denildi: “Bu çerçevede, Enflasyon Raporu’nda çizilen perspektifle uyumlu biçimde, enflasyonun düşük seyrini uzun bir süre koruyacağı öngörülmektedir. Finansal koşullardaki ek sıkılığın kısmen devam etmesi ve küresel finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomi üzerindeki etkilerinin boyutuna ilişkin belirsizliklerin sürmesi, aşağı yönlü risklerin tamamıyla ortadan kalkmadığına işaret etmektedir. Kurul, para politikasının aşağı yönlü esnekliğini uzun bir süre koruması yönündeki görüsünü teyit etmiş, iktisadi faaliyette belirgin bir toparlanma gerçekleşmemesi halinde kısa vadede ölçülü faiz indirimlerine devam edilmesinin gerekeceği değerlendirmesinde bulunmuştur.”
Bu arada Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan borçlanma faizi yüzde 4.25’ten yüzde 3.75’e, borç verme faizi ise yüzde 13.75’ten yüzde 13.25’e düşürüldü. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkânı faizi yüzde 9.75’ten yüzde 9.25’e indirildi. (Radikal)