'Faizler düştü 2.5 milyar dolar kazandık'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Dün bir bugün iki" diyerek, AB müzakere sürecinin açılmasının yarattığı rüzgârın bir günde faizlerde bir puanlık düşüşle bütçeye 2.5 milyar dolarlık tasarruf katkısı sağladığını söyledi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Dün bir bugün iki" diyerek, AB müzakere sürecinin açılmasının yarattığı rüzgârın bir günde faizlerde bir puanlık düşüşle bütçeye 2.5 milyar dolarlık tasarruf katkısı sağladığını söyledi.
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük ve yönetim kurulu üyeleri ile görüşen Unakıtan, "Burası Maliye Bakanlığı. Yatırımcının önünde vergiler engel gibi gözükür ama onda da Türkiye'nin menfaatlerini düşünmek lazım" diyerek, iki yönü de gözetmek durumunda olduklarını vurguladı. Unakıtan, bütçenin hassasiyetine dikkati çekerek, şunları söyledi:
"Türkiye'de sürdürülebilir büyümeye gidiliyorsa sebebi bütçedir. Mali disiplin ve yapısal reformların devam etmesi lazım. Dünden itibaren Türkiye'de, dün başka bugün başkadır. Türkiye artık AB'nin parçasıdır. Haritamız belli oldu. Bu istikrar unsurudur. Türkiye eskisi gibi olmayacak. Bakın dün bir bugün iki. Faizlerde yüzde 1'e yakın düşüş var. Bu ne demek? Türkiye bütçesinde 2.5 milyar dolar tasarruf demektir. Milletin cebinden 2.5 milyar dolar daha az para çıkacak demektir. Bir günde fark eden şey aşağı yukarı 3 milyar YTL."
Unakıtan, hedeflerinin, özel sektöre güçlü, kendi ayakları üzerinde duran bir Türkiye yaratmak olduğunu da vurgulayarak, bu çalışmalar sonrasında Türk milletinin refah seviyesinin de AB ülkeleri seviyesine yükseltileceğini söyledi.
OYAK mutlu etti
Vergi reformu çalışmalarının da tüm hızıyla sürdüğünü bildiren Unakıtan, Kurumlar Vergisi Kanunu'nun hemen hemen hazır olduğunu ve bu ay sonuna doğru hükümete, hemen sonrasında da Meclis'e sunulacağını aktardı. Bunu gelir vergisi ve vergi usul kanunlarının izleyeceğini belirten Unakıtan, Türkiye'ye adil ve anlaşılır vergi kanunları hediye edileceğini ifade etti.
Sorular üzerine Erdemir'in borsa fiyatının yaklaşık iki katına satıldığına işaret eden Unakıtan, bundan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Unakıtan, ihaleyi OYAK'ın kazanmasından da memnuniyet duyduğunu belirterek, "Eminim Erdemir'i daha iyi yere götüreceklerdir" dedi. Unakıtan, yabancı iştirakçilerin ihaleden erken çekilmelerine ilişkin bir soruya ise, "Herkes kesesine göre konuşuyor. Demek ki imkânları bu kadarmış. İhale, işlemleri şeffaf yapıldı" yanıtını verdi.
Milli Piyango İdaresi'nin özelleştirilmesine ilişkin bir yasa çalışmasının Başbakanlık'ta sürdürüldüğünü belirten Unakıtan, konuya ilişkin toplantı yaptıklarını, çalışmanın yakın zamanda Meclis'e sunulacağını açıkladı. Unakıtan, yasanın yıl sonuna doğru çıkmasını beklediklerini ve çıkar çıkmaz sürecin başlatılacağını vurguladı. Tanıl Küçük ise Unakıtan'dan yatırımcının önündeki engellerin kaldırılmasını istedi. Küçük, sürdürülebilir büyüme için 2005 ve 2006'nın çok önemli olduğunu kaydetti.