Faizler tarihi dibi gördü: Yüzde 10.66

Faizler tarihi dibi gördü: Yüzde 10.66
Faizler tarihi dibi gördü: Yüzde 10.66

Global borsalarda yaşanan kâr satışlarına rağmen Merkez?in açıklaması Türkiye?ye moral oldu. FOTOĞRAF: AFP

İSTANBUL - Merkez Bankası’nın açıklamaları özellikle faiz tarafında ciddi bir ralliye neden oldu. Piyasanın gösterge faizi valörlü işlemlerde yüzde 10.66’ya kadar gerileyerek tarihinde gördüğü en düşük seviyeye ulaşmış oldu. Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam edebileceğine ilişkin yaptığı açıklama piyasada bono faizlerinin tek haneli rakamlara gerileyeceği beklentisi yarattı.
Merkez Bankası’nın açıklamalarıyla moral bulan alternatif piyasalar ise dünyayı takip etti. Sabah saatlerinde 1.48’lerin altını deneyen dolar kuru paritenin etkisiyle günü 1.4900 TL’den avro ise 2.1000 TL’den kapattı.
İMKB ise global borsalarda artan satış baskısıyla sarsıldı. Gün içinde 40.425 puana kadar yükselen İMKB endeksi günü 374 puan artışla 40.376 puandan tamamladı. Hisse senetlerinin ortalama değer artışı yüzde 0.94 seviyesinde gerçekleşti. Bu aynı zamanda İMKB’nin Eylül 2008’den bu yana gördüğü en yüksek seviye oldu. Sınırlı da olsa yabancı yatırımcı girişleriyle moral bulan Türk mali piyasalarının kısa vadede global piyasalardaki gelişmelere göre hareket etmesi bekleniyor. (Radikal)