'Faizler yüzde 5-6'ya inmeli'

Banka kredi faizlerindeki cazip koşulların büyük kentlerde konutlara ilgiyi artırdığı, ancak 'kira öder gibi ev sahibi olmak' için uygulanan sistemin başarısı için daha uygun koşulların yaratılması gerektiği belirtildi.

ADANA - Banka kredi faizlerindeki cazip koşulların büyük kentlerde konutlara ilgiyi artırdığı, ancak 'kira öder gibi ev sahibi olmak' için uygulanan sistemin başarısı için daha uygun koşulların yaratılması gerektiği belirtildi.
2004 ve bu yılın ilk yarısında İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana gibi büyük illerin yanı sıra Türkiye'nin her tarafında emlak fiyatlarının yükselişe geçtiğini vurgulayan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Haluk Sur, şunları söyledi:
"Konut kredisi faizlerindeki düşüş ve vadelerin uzaması kredili konut alımlarında talep patlamasına neden oldu. Konut kredilerinde de tam bir patlama gerçekleşti. Merkez Bankası verilerine göre 2004 sonunda 1.8 milyar dolar olan toplam konut kredisi stoku, temmuz ayı ortasında 5 milyar dolara yaklaştı. Kredi talebindeki bu artış büyük kentlerdeki konuta yönelik projelerin sayısını artırıp, sektöre ciddi bir canlılık getirdi. Türkiye'nin yıllık konut ihtiyacının 400 bin düzeyinde olduğu düşünüldüğünde arz yönünden sektörün doyuma ulaşmadığı görülüyor."
Türkiye'de şu an bankaların verdikleri YTL konut kredilerinin faizlerinin halen yüksek olduğunu kaydeden Sur, "Konut kredisi faizleri reel olarak yıllık yüzde 5-6 seviyesine düşmeden Mortgage (ipotekli konut finansmanı) sisteminin sağlıklı olarak uygulanması teknik açıdan zordur" diye konuştu.
'Uzun vade yeterli değil'
Döviz cinsinden verilen kredilerin de toplumun büyük kesimlerine hitap edemediğini anlatan Sur, şöyle devam etti: "Kira öder gibi ev sahibi olabilmek için en başta gelen teknik koşul faizlerin düşmesidir. Vadelerin 20-25 yıla uzaması yeterli değil. Son dönemde yaşanan olumlu gelişmeler, faizlerin yıl sonuna doğru yüzde 10-12 seviyelerine düşebileceğini işaret etmektedir."