Faizlerde bir puanlık indirim

Merkez Bankası, sürpriz bir kararla dün kısa vadeli faizlerini bir puan indirerek yüzde 17'ye çekti. En son 22 gün önce iki puan faiz indirimi yapan banka, Para Piyasası ve İMKB Repo-Ters Repo Pazarı'nda uyguladığı faizlerde yaptığı indirimin dün uygulamaya geçtiğini duyurdu.

ANKARA - Merkez Bankası, sürpriz bir kararla dün kısa vadeli faizlerini bir puan indirerek yüzde 17'ye çekti. En son 22 gün önce iki puan faiz indirimi yapan banka, Para Piyasası ve İMKB Repo-Ters Repo Pazarı'nda uyguladığı faizlerde yaptığı indirimin dün uygulamaya geçtiğini duyurdu.


Büyütmek için tıklayınız

MB Borçlanma faizi yüzde 18'den, yüzde 17'e indirirken, borç verme faizini yüzde 22'den yüzde 21'e indirildi. Bir haftalık borçlanma faizi ise yüzde 18'den yüzde 17'ye çekildi. Banka ayrıca, faiz indiriminin gerekçesini açıklayan 'Enflasyon ve Görünüm' raporunun, önceki gün yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında yapılan değerlendirmeleri de göz önüne alacak şekilde iki gün içinde yayımlanacağını duyurdu. Merkez Bankası bundan önceki son indirimi AB kararının ardından 20 Aralık 2004 günü iki puan olarak yapmıştı.
İndirim kararı Merkez'in
Bu arada MB yetkilileri, faiz indirimi kararının Para Politikası Kurulu'nda (PPK) oylanarak alınmadığını bugüne kadar olduğu gibi Merkez Bankası'nın kararı olduğunu açıkladı. Yetkililer, faiz kararlarının, 2006'da açık enflasyon hedeflemesine geçildiğinde' PPK'da oylanarak karara bağlanacağını duyurdu. Konuya ilişkin soruları yanıtlayan MB yetkilileri, "Geçmişte olduğu gibi bu yıl da, PPK toplantılarında ekonomik gelişmeler değerlendiriliyor. Şüphesiz buradaki görüşler, MB'nin aldığı faiz kararlarına katkıda bulunuyor. Ancak faiz artırım kararını MB yönetimi veriyor" dedi.