'Faizlerde yüksek kâr var'

Oyakbank Genel Müdürü Hakan Eminsoy, bankaların halihazırda kullanmakta olduğu faiz oranlarının günümüz koşullarında oldukça yüksek kâr içerdiğini ve tüketicinin korunması gerektiğini söyledi.

İSTANBUL - Oyakbank Genel Müdürü Hakan Eminsoy, bankaların halihazırda kullanmakta olduğu faiz oranlarının günümüz koşullarında oldukça yüksek kâr içerdiğini ve tüketicinin korunması gerektiğini söyledi. Eminsoy, Merkez Bankası'nın açıkladığı kredi kartı azami gecikme faiz oranlarına ilişkin yaptığı açıklamada, bunun, 'birtakım faiz müdahaleleri yapmanın piyasa ekonomisine uygun bir davranış olmayacağı' yönünde değerlendirilebileceğini, ancak burada çok bilinçli veya konuya hâkim olmayan tüketicilerin söz konusu olduğunu ifade etti.
Oyakbank'ın uyguladığı kredi kartı faiz oranının yüzde 4.25 olduğunu belirten Eminsoy, "Biz, uyguladığımız bu orandan kârlılık anlamında memnunuz. Halihazırda kullanılmakta olan faiz oranları, günümüz koşullarında oldukça yüksek kâr içermekte. Büyük işlem hacmine sahip bankalar açısından ise çok yüksek karlılık söz konusu" açıklamasını yaptı.
Hakan Eminsoy, Merkez Bankası'nın ilan ettiği kredi kartı faizindeki üst limit oranının mantıklı ve makul olduğunu söyledi. Eminsoy, kredi kartlarının toplumda sosyal bir probleme dönüştüğünü dile getirerek, şunları söyledi: "Bankalar, küçük alacakları kendileri de takip edemedikleri için alacak takibini piyasadaki bireysel çalışan avukatlara taşeron usulü devrediyorlar. Ortaya şöyle bir durum çıkıyor, geçimini başkasından alacağı hacze dayandıran bir ortam... Dolayısıyla acımasız bir durum ortaya çıkıyor. Ben bunu çok iyi bir gidişat olarak görmüyorum."
MB'ye suç duyurusu
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz ise Merkez Bankası'nın açıkladığı kredi kartı faiz oranlarının, ekonominin gerçekleriyle bağdaşmadığını savundu. Deniz, faiz oranlarının 'enflasyonun iki katı', 'devlet iç borçlanma faiz oranının iki katı' ve benzeri kriterlere göre belirlenmesi gerektiğini aktardı. Deniz, Merkez Bankası yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ve yürürlüğün durdurulması ve iptali için yargıya gideceklerini kaydetti.
Bu arada kredi kartı borcunu ödemeyenler ile gecikmeli ödeyenleri gösteren negatif nitelikli ferdi kredi ve kredi kartları sayısı, şubat ayında, bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 1.8 oranında azaldı. Merkez Bankası verilerine göre, borcunu gecikmeli olarak ödeyenlerin sayısı yaklaşık yüzde 68.7 geriledi.