'Faizlerin düşük kalacağı netleşti'

İSTANBUL - Bankanın dünkü açıklamasının ardından ekonomistler şu değerlendirmelerde bulundu:
Halkbank Para ve Sermaye Piyasaları Daire Başkanı Murat Uysal: “TCMB faizlerin üç yıllık tahmini boyunca tek haneli seviyelerde kalabileceğini öngörüyor. Piyasada önümüzdeki yıl ikinci yarıdan itibaren faiz artırımına başlayabilir görüşleri vardı. Ben zaten bu görüşlere katılmıyordum ama açıklamalar konuyu daha da netleştirdi. TCMB’nin ‘3 yıl’ boyunca söylemi 1 yıl değil de daha uzun bir süre faizlerin düşük seviyelerde kalacağını netleştirdi. Bu nedenle piyasada faizler yüzde 11’in altına indi.”
BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ: Merkez Bankası para politikalarındaki gevşeme beklenenin üzerinde olacak. Enflasyon raporunun tonu faiz baz puanının en az 100 puan daha düşebileceğine işaret ediyor. Ağustos PPK toplantısında TCMB’nin en azından 25 baz puanlık faiz indirimine gitmesini bekliyoruz, ilerideki faiz indirimleri ise ekonomideki verilere bağlı olacak.”
Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toğuç: Eğer ekonomik faaliyetler kısa sürede hız kazanmazsa, gelecek iki yılda faiz artışı beklenmemeli. Enflasyon hedefinin yüzde 5.8-6 aralığında olduğu düşünüldüğünde, politika faizinin yüzde 6.5-7’ye kadar inmesi mümkün. 2010 ikinci çeyreğine kadar politika faizinin yükseltilmesi beklenmemeli. Bono faizlerindeki düşüş bankalara yarayacak. Ekonomideki faaliyetleri hızlandırmak için düşük seyreden kredi maliyetleriyle beraber, bankaların kredilerini artırmasını bekliyoruz.” (Reuters)