Faizsiz bankacılık Avrupa'da

Faizsiz bankacılık Avrupa'da
Faizsiz bankacılık Avrupa'da

Ufuk Uyan, ?2010 yılında altın fon da çıkartacağız? dedi.

Kuveyt Türk Avrupa'da faizsiz bankacılık izni alan ilk Türk bankası oldu. Almanya'da iki üç şehirde şube açmayı planlayan banka ardından Avrupa'ya yayılacak
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Katılım bankası Kuveyt Türk, Avrupa’da faizsiz bankacılık yapma izni alan ilk Türk bankası oldu. Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Alman makamlarından gerekli izinleri aldık. Almanya’nın Mannheim kentinde ilk şubeyi açmak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Şube için yer seçimini de tamamladık” dedi. Uyan, böylece Avrupa’da faizsiz bankacılık yapma izni alan ilk Türk bankası olacaklarının da altını çizdi.
Mannheim’in ardından yine Almanya’da 2-3 şube daha açmayı hedeflediklerini söyleyen Ufuk Uyan,  şu bilgiyi verdi:

Avrupa ikinci adım
“Önce Almanya’da  kendimizi test edip ardından diğer Avrupa ülkelerinde de şubeleşmeyi hedefliyoruz. Bildiğiniz gibi Alman otoritelerinden banka açma izni aldığınızda diğer Avrupa ülkelerinde de yeniden izin almadan şube açma hakkına kavuşuyorsunuz.”
Kuveyt Türk’ün halen Kazakistan’da bir temsilciliği bulunduğunu geçtiğimiz haftada da BDDK ’dan aldıkları izinle Dubai’de Uluslararası Finans Merkezi’nde faaliyet göstermek üzere yeni bir banka kuruluşu gerçekleştirdiklerini hatırlatan Uyar, bunun dışında bir de Bahreyn’de şube açtıklarını söyledi.
Kuveyt Türk’ün yüzde 62 hissesinin Kuveyt’in en büyük katılım bankası olan Kuveyt Finans Kurumu’na (Kuwait Finance House), yüzde 9’u Kuveyt Devlet Sosyal Güvenlik Kurumu’na, yüzde 9’u İslam Kalkınma Bankası’na, Yüzde 18’inin ise Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olduğunu hatırlatan Ufuk Uyan, hedeflerinin Körfez fonlarını Türkiye’deki ihracat ve ithalat yapan firmalara sunmak ve Türk şirketlerinin bu ülkelerle olan işlem hacmini artıracak bankacılık hizmetlerini vermek olduğunu söyledi. 

Altın havale yolda
2010 yılında kurumsal yatırımcılara yönelik yeni bir altın fonu çıkartmaya hazırlandıklarını da açıklayan Uyan, bunun bir borsa yatırım fonu olacağı bilgisini de verdi.
Uyan faizsiz enstrüman olarak altın fon kuran ilk banka olacaklarının da altını çizip, bunun dışında 2010 yılında yurtiçi ve yurtdışı şubelerinden altın havalesi yapma imkânı tanıyacak bir başka çalışma yapacaklarını da açıkladı.
Kuveyt Türk halen altına altın, Altın Swap, Altın çek ve şubelerden gram altın satışı da yapıyor.


    ETİKETLER:

    BDDK