'Fakir daha pahalı elektrik kullanıyor'

Uzun süredir zam yapılmamasına karşın Türkiye'de elektrik fiyatlarının hâlâ çok yüksek olduğunu söyleyen TBMM Sanayi...

ANKARA - Uzun süredir zam yapılmamasına karşın Türkiye'de elektrik fiyatlarının hâlâ çok yüksek olduğunu söyleyen TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, sektörde serbest piyasanın oluşmasıyla, hem kayıp-kaçak oranlarının hem de fiyatların düşeceğine inandığını açıkladı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Elektrik Mühendisleri Odası'nca düzenlenen TMMOB 5. Enerji Sempozyumu'nda konuşan Aksoy, halen Meclis'te bulunan Petrol Yasası'yla ilgili olarak da "Bu kanun çıktığı zaman petrol aramalarında önemli sıçrama, patlama olacak" diye konuştu.
Sempozyuma katılan Uluslararası Kamu Hizmetleri Araştırma Birimi Yöneticisi David Hall ise serbestleştirilmiş piyasalarda mesken tüketicileri ve fakir tüketicilerin daha pahalı elektrik satın aldıklarını vurguladı.
'Özelleştirme fiyatı katlar'
Hall, "Mesken ve yoksul tüketiciler için olan fiyatlar sanayi tüketicileriyle kıyaslandığında çok yüksek düzeyde. Küçük tüketiciler en ucuz tedarikçiyi bulma konusunda yetkin değil. Perakendecilerin ucuz toptan satın alışları endüstriyel tüketicilere tahsis etmeleri, mesken tüketicilerini daha pahalı sözleşmeleri kabul etmeye mecbur bırakıyor" dedi.
Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Ulusaler de elektrik fiyatlarını ikiye katlayacağını öne sürdüğü elektrik dağıtımının özelleştirilmesine yönelik ihalelerin durdurulması isteğinde bulundu.