Faldo'nun ismi, Britanyalı golfçüleri Türkiye'ye çekiyor

Britanyalıların neredeyse halk kahramanı olarak gördükleri ünlü golfçü Nick Faldo'ya Belek'te golf sahası tasarımı yaptıran ve sahaya da Faldo'nun imzasını koyan Cornelia Grubu, bu sayede zor beğenen Britanyalı golfçüleri bölgeye çekmeye başladı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

ANTALYA - Britanyalıların neredeyse halk kahramanı olarak gördükleri ünlü golfçü Nick Faldo'ya Belek'te golf sahası tasarımı yaptıran ve sahaya da Faldo'nun imzasını koyan Cornelia Grubu, bu sayede zor beğenen Britanyalı golfçüleri bölgeye çekmeye başladı. Firma sahasındaki Faldo imzası sayesinde fiyat konusunda da Akdeniz Bölgesi'ndeki yabancı rakipleriyle ciddi bir rekabete hazırlanıyor.
Kış sezonunda düşük fiyatlar ve talep yetersizliği nedeniyle otellerini kapatmak zorunda kalanların tersine hem bölgedeki doluluk oranlarının yükseldiğini hem de kendi otellerinin yüzde 60'ın üzerinde doluluk yakaladığını söyleyen Cornelia Golf'ün müdürü Ali Şahin, "Belek bölgesi golfte İspanya, Portekiz gibi rakipleriyle rekabet eder hale geldi. Eskiden golfün anavatanı olan Britanya'dan bu ülkelere golf oynamaya gidilirken şimdi İngilizler Belek'i tercih ediyor" dedi.
13 milyon dolara mal oldu
Sadece Faldo imzası için gelmeye başlayan golfçü İngilizlerin bile bölgeyi hareketlendireceğini vurgulayan Şahin, "Bu yatırım 13 milyon dolara mal oldu. Fazladan 1-1.5 milyon avro da Faldo'nun tasarımı olması için harcama yapıldı ama bu bize yıllık 1 milyon avro ek gelir sağlayacak. Şu anda bile diğer golf sahalarına oranla yurtdışında saati 20-30 avro daha pahalı satabiliyoruz" diye konuştu.
Cornelia Golf Club Faldo Sahası'nın şimdiden yurtdışında 'Faldo'nun ve Belek'in Turkish Delight'ı' (Türk lokumu) olarak tanındığına dikkat çeken Şahin, Faldo'nun Türkiye'nin yanı sıra Rusya, Vietnam, İrlanda, ABD, Çin gibi çok farklı coğrafyalarda 18 tasarımı daha bulunduğunu söyledi.
Oteller kışın da doluyor
Belek bölgesi, golf sayesinde 12 ay turizm yapabilme şansına kavuşurken, boş sezonlar da dolmaya başladı.
Bölgede 12'ye yakın golf oteli bulunuyor ve kış sezonunda ortalama doluluklar yüzde 60-70'e ulaşıyor. Özellikle nitelikli golf sahalarının açılması ile birlikte kasım ayında yüzde 50 düzeyinde olan otellerin doluluk oranları yüzde 80'e, aralık ayında ise yüzde 30'dan yüzde 50-60'lara yükseldi. Bölgedeki saha sayısı ise şimdilik sekiz, ama dört yeni saha da sırada ve 2007 yılında devreye girmeye hazırlanıyor.
Golf turizmi için yüksek sezon olarak nitelendirilen mart-nisan-ekim ve kasım dönemlerinde Belek bölgesindeki sahalarda yer bulunamadığını vurgulayan Şahin, bölgeye en çok İngiltere, Orta Avrupa ve İskandinav ülkelerinden golf turistinin geldiğini söyledi. Bölgede, golf turizminin başladığı ilk dönemlerde bir sahada günde 10 oyuncu bulunurken, 2007'de sadece Cornelia'da 8 bine yakın golfçüyü ağırlamayı planladıklarına dikkat çeken Ali Şahin, şöyle devam etti: "Dünyada tüm golfçüler bir kulübe
üyedir. Yani bir kişiyi memnun ettiğimizde 1000 kişiye ulaşmış ve Belek'in müşterisi yapma şansını elde etmiş oluyoruz."
Türkiye'nin golf geliri 150 milyon dolar
Bugün tüm dünyada 60 milyar dolarlık endüstriyel bir büyüklüğe ulaşan golf turizminden Türkiye'nin aldığı pay çok düşük. Türkiye 2005 yılında golf turizminden 60 milyon dolar gelir sağlarken 2006 yılında bu rakam yaklaşık
150 milyon dolara ulaştı.
Dokuz saha var
Golf turizminden gelir elde eden diğer ülkelere bakacak olursak golf meraklısı milyonlarca zengin turist her yıl dünya ülkelerine milyarlarca dolar bırakıyor. İspanya'nın golf turizminde elde ettiği gelir 5.5-6 milyar dolar iken, Portekiz'in golf turizminden sağladığı yıllık kazanç 1 milyar doların üzerinde. Bu ülkeler gelirleri yanında golf sahalarının fazlalığıyla da dikkat çekiyor. Örneğin bugün ABD'de 23 bin, Britanya'da 4 bin golf kulübü var. Türkiye'de ise altısı Belek, üçü İstanbul'da olmak üzere dokuz golf sahası bulunuyor. Öte yandan İzmir ve Alanya arasında
2006 (40) ve 2007'de (46) toplam 86 golf sahası tahsisi yapıldı. Dört-beş yıl sonra toplam 100 sahaya ulaşılması planlanıyor. Dünyanın en fazla kazanan sporcusu Tiger Woods yılda 80 milyon dolara yakın gelir elde ediyor.