Fatih projesi ihalesinde kazanan belli oldu

Fatih projesi ihalesinde kazanan belli oldu
Fatih projesi ihalesinde kazanan belli oldu
Şirketlerin ek süre talebi nedeniyle bugüne ertelenen Fatih Projesi tablet ihalesinde en düşük teklifi 409 milyon lira ile Telpa verdi.

EKONOMİ SERVİSİ - Milli Eğitim Bakanlığı'nın yürüttüğü Fatih Projesi kapsamında dokuzuncu sınıf öğrenci ve öğretmenlerine dağıtılmak üzere 675 bin adet tablet bilgisayar, 550 bin adet kılıf ve 125 bin adet klavye alım ihalesi Telpa'nın oldu.

Telpa 409 milyon lira en rekabetçi teklifi verdi. Data Teknik-Pasifik Grup Yayıncılık, Casper-Exper-Probil, Vestel ihale dışı kaldı.

Daha önce de kapalı teklif zarflarının açılmasının ardından Samsung Elektronik ve Hewlett Packard ihaleden çekilmişti. İhalede Telpa Telekom ve C5 Elektronik kaldı.

Bu iki grup da revize tekliflerini verdi. İhale Komisyonu'nun kararı bekleniyor. İhaleye, Data Teknik-Pasifik Grup Yayıncılık, Samsung Elektronik, Hewlett Packard, Casper-Exper-Probil, Vestel, Telpa Telekom ve C5 Elektronik'in teklif vermişti.

Vestel’e ihale şoku



Fatih Projesi ihalesinden teknik yetersizlik nedeniyle elenen Vestel’in borsadaki hisseleri yerle bir oldu. Şirketin ihaleden elendiğinin açıklanmasının ardından Vestel hisseleri yüzde 9,1 düşerek 1.80 liraya indi.
İhalenin ilk bölümünde 303.7 milyon lira ile en düşük teklif sahibi Vestel’in yanı sıra Data Teknik-Pasifik Grup Yayıncılık ve Casper-Exper-Probil teknik yetersizlik nedeniyle bugünkü oturum sonucu ihale dışı kaldı.
İhaleye katılan Telpa yetkilileri, tekliflerinin General Mobile markalı ürünleri içerdiğini ve şartname kapsamında ilk parti olan 50,000 adetin Aralık ayında teslim edilmesinin öngörüldüğünü belirttiler.
İhale komisyonun incelemesini tamamlamasının ardından genel müdür onayıyla sonuçlanmış olacak.

bigPara.com