Fatura eski hükümetlere

Rusya'dan alınan doğalgaz fiyatının AKP hükümeti döneminde bin metreküp için 100 dolardan fazla artmasıyla ilgili eleştirileri yanıtlayan Enerji Bakanı Hilmi Güler...

ANKARA - Rusya'dan alınan doğalgaz fiyatının AKP hükümeti döneminde bin metreküp için 100 dolardan fazla artmasıyla ilgili eleştirileri yanıtlayan Enerji Bakanı Hilmi Güler, kabahati kendilerinden önce imzalanan sözleşmelere yükledi. Güler, "Biz menfaat yumağını bozduk. Açık söylüyorum, yıllar sürecek bir menfaat silsilesini bozduk" diye konuştu.
1990'lı yıllardan bu yana imzalanan anlaşmalar ve formüllere ilişkin bilgi veren Güler, Botaş'ın Gazexport'la Mavi Akım fiyat formulü uyuşmazlığının 2003'te kendi hükümetleri döneminde ele alındığını ve o dönemde doğalgaz alımının geçici olarak durdurulduğunu anımsattı.
'Anlaşmalar gizli'
Turusgaz anlaşması ile doğan sorunlara dikkat çeken Güler, anlaşmalarda gizlilik meselesini tasvip etmediklerini de söyledi. Güler, "Biz icabında Anayasa'yı dahi değiştirebiliriz. Ama bu gizli anlaşmalar öyle konulmuş ki onları değiştiremiyoruz." dedi. Artık fiyatın açıklanması gerektiğine inandıklarını belirten Güler, "Belki de karşılıklı görüşüp bunu sağlamaya da çalışacağız." dedi.
Petrol fiyatlarındaki artışın doğalgaza da yansıdığını söyleyen Güler, yüzde 150 artışa rağmen konutlarda kullanılan gaza yüzde 40, sanayiye yüzde 25 zam yaptıklarını belirtti. "Doğru yaptığımız bir işin hesabı yanlış olarak bizden soruluyor" diyen Güler, 500 milyar dolarlık doğalgaz piyasasının "uyduruk ve saçma sapan hesaplarla yürümeyeceğini" savundu. Güler şunları söyledi: "Bir de menfaatine dokunanlar var. Çünkü biz burada menfaat yumağını bozduk. Açık söylüyorum, yıllar sürecek bir menfaat silsilesini bozduk."