Fazla ilaçlı ürüne yerinde imha!

Fazla ilaçlı ürüne yerinde imha!
Fazla ilaçlı ürüne yerinde imha!
Sebze ve meyvede ilaç kalıntısı tartışmaları Tarım Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Fazla kimyasal tespit edilen ürünler tarlada anında imha edilecek.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Sebze ve meyvede ilaç kalıntısı tartışmaları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı da harekete geçirdi. Bakanlık, tüm denetim elemanları ve tarım danışmanlarına “Ürünleri tarlada, serada denetleyin, fazla kimyasal tespit ederseniz orada imha edin” talimatı verdi. Bunun yanı sıra pazarlardan, manavlardan da ürün örneği toplanması çalışmaları ivme kazanacak. Denetimler için, Gıda Bakanlığı’nın diğer çalışanları kadar şu anda Türkiye çapında 7 bin 500 civarında olan tarım danışmanlarından da yararlanılacak. 

‘İlaç kullanımıyla ilgili herkese ders olsun’
Son dönemde Greenpeace’in raporu ve çeşitli akademisyenlerin meyve ve sebzedeki kimyasal atıklarla ilgili açıklamalarının ardından, tüketicilerin bu konudaki hassasiyeti arttı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da konuyu gündemine aldı. Bakanlıktan kısa bir süre önce tüm illere “Gereğinden fazla ilaç kullanıldığı belirlenen sebze ve meyveyi olduğu yerde imha edin. Buna tarladaki ürün de, seradaki bitki de dahildir. Tespit ettiğiniz noktada gereğini yapın” talimatı gitti. Yetkililer, fazla ilaç kullanımıyla ilgili olarak herkese ‘net bir ders ve mesaj verilmesi’ gerektiğini bu nedenle de böyle bir yola başvurulması kararı alındığını ifade ediyor. 

Manavdan da örnek alınmaya hız verilecek
Tarla ve seradaki denetim ve anında yürürlüğe girecek yaptırımların yanı sıra, bakkalda, manavda, pazarda satılan üründen de örnek alma çalışmaları arttırılacak. Bu denetimlerle ilgili olarak, tüm Gıda Bakanlığı yetkililerinin sorumlu olduğu belirtiliyor. Denetimlerin etkili olabilmesi için, şu anda Türkiye çapında 7 bin 500 olan tarım danışmanlarından da yararlanılacak. Bu danışmanlar, yaklaşık 20 bin köyden sorumlu bulunuyor. Yetkileri de arttırılan tarım danışmanları, bir aksaklık tespit ettiğinde durumu il ve ilçe müdürlüklerine bildirme yetkisine sahip bulunuyor. Böylece il ve ilçe müdürlüklerinin, fazla ilaç kullanıldığı belirlenen tarladaki veya seradaki ürüne anında müdahale etme olanağı doğacak. Mevzuat çerçevesinde üretim yapan ve kurallar kapsamında ilaçlama yapıldığı belirlenen ürüne ise dokunulmayacak.

Sektör uygulamadan umutlu
Denetimi sıkılaştırmak ivme kazandırır
Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin
Denetimleri sıkılaştırmak anlamında bir ivme kazandırır. Tabii bu denetimlerin sağlıklı yapılabilmesi için altyapının da iyi olması gerekir. Ama genel olarak bakıldığında yerinde imha doğru ve üreticinin daha doğru üretim yapması anlamında yönlendirici olacaktır. Böyle bir denetim olabileceği ve işin ucunda ürünlerini kaybedebileceğini düşünen üretici daha dikkatli olur. Ben ilk kez “yerinde imha” yönünde bir düzenleme duyuyorum. Bu nedenle bu işin pratiğe dönüşmesini önemsiyorum. Ama bu arada üretimde tarımsal ilaç kullanma, trend olarak düşüyor. Bunu da göz ardı etmemek gerekiyor.

Üreticiye olumlu etki yapacaktır
Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği Genel Sekreteri Selahattin Özbey
“Ürünün imha edilebileceği” düşüncesi, üreticiye olumlu etki yapacaktır. Tabii ki tek başına denetimler bu sorunu tamamen ortadan kaldırmaz. Ama yine de önemli bir etkendir. Tarım sektörüne olumlu yansıması olabilecek bir uygulama olduğu düşüncesindeyim.

GIDA DENETİMİ 10 YILDA 10 KAT ARTTI
Tarım Bakanlığı’nca yapılan genel gıda denetimleri son 10 yılda yüzde 900’ün üzerinde arttı. Buna göre, Bakanlıkça gerçekleştirilen ve 2002’de 39 bin 646 olan denetim sayısı 2011’de 400 bin 435’e yükseldi. Bakanlık 2011’de üretim yerlerinde 86 bin 957, satış yerlerinde 187 bin 931, toplu tüketim yerlerinde de 125 bin 547 olmak üzere toplamda 400 bin 453 denetim yaptı. Denetimler sonucu 10 bin 463 adet para cezası verildi ve 329 işletme için suç duyurusu yapıldı.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108596910859691

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tarlada imha son çare olmalı, daha yapacak çok işiniz var sayın iktidar! - ertanöngür

  (Alıntı)süt ve süt ürünleri sektöründeyim yaklaşık 9 yıldır. Denetimlerimize kim geliyor dersiniz Tarım il müdürlüğünde çalışan Gıda mühendisi arkadaşlarımız mı!Öyle olmasını isterdik ama malesef. Veterinerler ağırlıklı olmak üzere,ziraat mühendisleri geliyor. ................ Tarım ve Gıda Bakanlığı’nda çalışmakta olan Ziraat Mühendisliği, Veteriner hekimliği ve Gıda Mühendisliği Fakültelerinden mezun olmuş uzman personeller çalışmaktadır. Ziraat mühendislerimiz, Meyve ve sebze sektöründe; Veteriner Hekimler, Hayvan Sağlığı Et sektöründe rol alırken; Gıda Mühendisliği’nin de, Gıda güvenliğinin sağlanması aşamasında gıda analizleri, üretim yerlerinin denetimi gibi görevlerde çalışmaktadır. Ancak Bakanlıktaki bu iş bölümü ne yazık ki görülememekte Gıda Mühendisleri’nin işini bakanlıkta; Veteriner hekimler, Ziraat mühendisleri yapmakta ve bu iş bölümündeki dengesizlik her geçen yıl artmaktadır. Bu dengesizliği Bakanlıktaki Gıda Denetçilerinin mesleki dağılımına bakarak anlayabiliriz : Bakanlıkta çalışan 6000 civarındaki denetçi içerisinde sadece 700 gıda mühendisi görev almakta,geri kalan kısmını da veteriner ve ziraat mühendisleri oluşturmaktadır. Son kamu seçme sınavında açılan kadrolarda da bu dengesizliği destekleyecek alımlar yapılmaktadır; Gıda Mühendisleri son alımlarda bile 90 ile İzmir’e, 82 puanla Şırnak’a yerleşirken; 60-65 puanlarla Ziraat Mühendisleri ve Veterinerler Tarım ve Gıda Bakanlığına yerleştirilmiştir.Önümüzdeki 2010 mart ayında toplamda 2500 Ziraat mühendisi ve Veteriner alınması planlanırken Gıda mühendisleri alımları hakkında bakanlığın bugüne kadar bir planlaması bulunmamaktadır. Gıda mühendisleri kesinlikle diğer meslek gruplarına alternatif bir meslek olmadığı gibi bizim Gıda Güvenliği konusunda Veteriner hekimlere, Ziraat mühendislerine ihtiyacımız olduğunu biliyor ve onların istihdamının artırılması konusunda onlara da destek veriyoruz. Biz gıda mühendisleri olarak kadrolardaki bu dengesizliğin Bakanlığımız tarafından bir an önce giderilmesi ve Üniversitede aldığımız eğitimi ve onca verdiğimiz emeğin karşılığını almak istiyoruz. Saygılarımızla...