Fazla mesaiye imza formülü

Fazla mesaiye imza formülü
Fazla mesaiye imza formülü
Çalışanların gece mesaisi, sanayiden sayılmayan işlerde işçinin yazılı onayının alınması şartına bağlanıyor. Gece çalışmasında sınırın kaldırılmasından bar, pavyon, gazino, oyun salonu gibi işyerlerinde çalışanlar da etkilenecek.

RADİKAL-TBMM’de görüşülen tasarıya eklenecek bir maddeyle, İş Kanunu’nun “ Gece süresi ve gece çalışmaları”nı düzenleyen 69. maddesi değiştirilecek. Gece çalışmalarındaki 7.5 saatsınırı kaldırılacak. İş Kanunu’nun 69. maddesinin üçüncü fıkrası, “İşçilerin gece çalışmaları 7.5 saati geçemez” hükmünü öngörüyor. Önergeyle bu fıkraya şu cümle eklenecek:“Ancak, sanayiden sayılmayan işlerde işçinin yazılı onayının alınması şartıyla 7.5 saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabilir.” Böylece sanayi dışındaki iş kollarında çalışanlar 7.5 saatten fazla çalışabilecekler. Habertürk'ten Tahsin Akça ve Ahmet Kıvanç'ın haberine göre TBMM’de görüşülen tasarıya eklenecek bir maddeyle, İş Kanunu’nun “Gece süresi ve gece çalışmaları”nı düzenleyen 69. maddesi değiştirilecek. Gece çalışmalarındaki 7.5 saatsınırı kaldırılacak. İş Kanunu’nun 69. maddesinin üçüncü fıkrası, “İşçilerin gece çalışmaları 7.5 saati geçemez” hükmünü öngörüyor. Önergeyle bu fıkraya şu cümle eklenecek:“Ancak, sanayiden sayılmayan işlerde işçinin yazılı onayının alınması şartıyla 7.5 saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabilir.” Gece çalışmasında sınırın kaldırılması bu iki sektörle sınırlı kalmayacak. Bar, pavyon, gazino, oyun salonu gibi işyerlerinde çalışanlar da bu düzenlemeden etkilenecek.

ÇOBANLAR DA BU KAPSAMDA


Hatta artık diplomalı hale gelen ve yaz boyu aylarca yaylalarda yaşamak zorunda olan çobanlar da bu kapsamda değerlendirilecek. Mevcut uygulamada sağlık sektörüyle özel güvenlik elemanları geceleri 7.5 saati aşan sürelerde çalışıyorlar. Fazla çalışma ücretlerini alamadıklarında ise ‘haklı fesih’ sebebi sayarak istifa edebiliyorlar. Böylece hem kıdem tazminatlarını, hem de fazla mesailerini mahkeme yoluyla da olsa alabiliyorlar.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Mahkeme

  ,

  Habertürk

  ,

  Oyun

  ,

  Gece

  ,

  sanayi

  ,

  ,

  güvenlik

  ,

  istifa