'Fazla parayı geri verin'

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, bakanlığa bağlı kurumların faaliyetleri ve ihale sürecinde parasal ödemelerde yaşanan uzlaşmazlığı gidermek için ilginç bir yöntem geliştirdi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, bakanlığa bağlı kurumların faaliyetleri ve ihale sürecinde parasal ödemelerde yaşanan uzlaşmazlığı gidermek için ilginç bir yöntem geliştirdi.
Uzun yıllar devam eden mahkeme süreçlerinden kaçınmak ve nakit girişi sağlamak üzere geliştirilen yönteme göre, ihalelerde fazla ödeme yapıldığı belirlenen müteahhitlere, 'Fazla ödemeyi geri ver. Ya da üstlendiğin başka işte indirim yap' teklifi götürülüyor. Bu tekliflerden sonuç alınamazsa yargı yoluna gidiliyor.
Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen'in bilgisi dahilinde geliştirilen yöntem ilk olarak Karayolları Genel Müdürlüğü'nde uygulandı. Edinilen bilgilere göre, Karayolları Genel Müdürlüğü, 1988'den beri müteahhitlerle yapılan çok sayıda ihaleyi tozlu raflardan indirip incelemeye aldı. Bu incelemenin sonunda birçok ihalede müteahitlere yanlış hesaplamalar ya da başka nedenlerle fazla ödeme yapıldığı belirlendi.
İhalelerinde fazla ödeme yapıldığı belirlenen müteahhitler 10 ve 20'li gruplar halinde kuruma çağrıldı. Fazladan ödeme yapıldığı belirlenen dosyalar hem kurum hem müteahhitlerin hukukçularının önünde açıldı ve fazla ödemeler begeleriyle ortaya konuldu.
İki seçenek
Karayolları Genel Müdürlüğü, müteahhitlerin önüne yargı sürecini başlatma öncesinde 'Ya ödeme yap, ya başka işlerde indirim yap' teklifi götürdü. İki seçeneğe de itiraz eden ve uzlaşmaya yanaşmayan müteahhitlerin dosyaları için ise yargı yolu işletildi ve konu mahkemeye taşındı.
Bu yönteme göre, birçok müteahhit ihalelerdeki trilyonluk artışlarda indirime gitmeyi kabul etti. Bu yöntemde uzlaşmaya varılması üzerine, 2005 Mart sonuna kadar yaklaşık 1.1 katrilyon liranın müteahhitlerden tahsil edildiği kaydedildi. Sadece, Adana Pozantı otoyol projesinde yapılan görüşmeler sonunda 182 milyon dolarlık indirim sağlandığı belirtildi. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün bu yöntem üzerinden müteahhitlerle görüşmeler yapmayı sürdürdüğü kaydedildi.
Deprem senaryoymuş
Öte yandan, CHP Ankara Milletvekili Yakup Kepenek'in soru önergesini yanıtlayan Zeki Ergezen, daha önce depremle ilgili açıklamasının bir senaryo üzerine yapıldığını söyledi. Zeki Ergezen'in yanıtında şöyle denildi: "Değişik bölgelerde, olası depremin konutlara etkisi konusunda bakanlığımızca senaryo çalışması yapılmaktadır. Söz konusu çalışma deney yapılmadan gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle açıklama deprem senaryosu kapsamında değerlendirilmelidir."