FED Başkanı konuştu, piyasalar panikte

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke'nin, bankanın, enflasyona karşı uyanık kalacağı yönündeki sözlerinin, ABD faiz oranlarının artmaya devam edeceği yönündeki kaygıları artırmasıyla Avrupa borsaları da keskin bir düşüş yaşadı.

LONDRA - ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke'nin, bankanın, enflasyona karşı uyanık kalacağı yönündeki sözlerinin, ABD faiz oranlarının artmaya devam edeceği yönündeki kaygıları artırmasıyla Avrupa borsaları da keskin bir düşüş yaşadı.
Dolar, avro karşısındaki bir yılın en düşük seviyesinden toparlanırken, ABD ve Asya borsalarında da sert düşüşler görüldü. Avrupa borsaları aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bugünkü toplantısındaki para politikası kararı öncesinde baskı altında bulunuyor. Ekonomistler faizdeki beklenen artışın yüzde 0.25 mi, 0.50 mi olacağı konusunda görüş birliğine varamıyor. Avrupa'nın Euronext 100 endeksi yüzde -2.08 İngiltere'nin FTSE 100 endeksi yüzde 0.99 Almanya'nın DAX endeksi yüzde 0.97, Fransa'nın CAC 40 endeksi ise yüzde 2.37 geriledi. Dün açılışta ABD borsalardından Dow Jones yüzde 0.7, Nasdaq yüzde 0.65 değer kaybetti.