Fed binlerce ABD'li bankanın ödeme paketini izlemeye almaya hazırlanıyor

Fed binlerce ABD'li bankanın ödeme paketini izlemeye almaya hazırlanıyor
Fed binlerce ABD'li bankanın ödeme paketini izlemeye almaya hazırlanıyor

ABD Başkanı Obama, Kongre?ye şirket yöneticilerine yapılan ödemelerde hissedarlara söz hakkı veren yasayı kabul etmeleri çağrısında bulundu. FOTOĞRAF: AP

ABD Başkanı Barack Obama krizde devlet yardımı alan yedi şirket yöneticisinin maaşlarının yarı yarıya indirilmesini desteklediğini açıklarken, Fed ise devlet yardımı olmasa da bankalardaki ödeme paketlerini takip edeceğini duyurdu

WASHINGTON - ABD Merkez Bankası (Fed), finans şirketlerinin yöneticilerinin, prim almak için pervasızca hareket etmelerini önlemek amacıyla, devlet yardımından hiçbir şekilde yararlanmamış olsa bile binlerce bankadaki ödeme paketlerini izlemek için bir plan hazırladı.
Ülkede 6 bin kadar bankayı kapsayan planıyla Fed, bu bankalardaki ödeme planlarını incelemeyi ve yöneticiler ile diğer önemli pozisyonlardaki görevlilerin şirketin istikrarını tehdit edebilecek riskler aldığını düşünmesi halinde bu çalışanlara ödeme yapılmasını veto etmeyi hedefliyor.

Fed onayı gerekiyor
Fed’in planına göre, 28 büyük banka, ödemeler ve primlerin aşırı risk almayı teşvik etmediğini garanti eden kendi planlarını geliştirecek ve Fed onaylarsa, plan uygulanacak ve banka denetçileri planın uygunluğunu izleyecek.
Genellikle ödemelerin az olduğu küçük bankalar da, ödeme planı sunma zorunluluğu olmasa bile Fed’in incelemesine tabi tutulacak. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, “Banka, ödeme paketlerinin uzun vadeli performansa uygun olmasını sağlamak ve şirket ya da finansal sistem için aşırı risk yaratmamak amacıyla çalışıyor” açıklamasında bulundu. 

Plan tepki aldı
Bank of America sözcüsü Scott Silvestri, söz konusu bu kısıtlamaların şirketin rekabet edebilirliğine zarar vereceğini ve rakiplerin ödemeler üzerinde kısıtlamalara konu olmaması gerektiğini savundu. GM ise Feinberg’in ödemelerle ilgili değişiklik planını uygulayacağını açıkladı. GM Üst Yöneticisi Fritz Henderson’un asli maaşı, GM’nin hükümet yardımı aldığı bu yıl başında yüzde 30 oranında azaltılarak yaklaşık 1,3 milyon dolar seviyesine indirilmişti.
Geçen yıl rakamlarına göre, ABD Başkanı yılda 400 bin dolar kazanabilirken, Bank of America’nın üst yöneticisi 9 milyon 857 bin 723 dolar, ortalama bir üst yönetici ise 364 bin 41 dolar gelir elde etti. Yine aynı yıl aile doktorları ortalama 161 bin 490, avukatlar 124 bin 750 dolar kazanç elde etti. Ulusal ortalama ücretin 41 bin 334 dolar olduğu ülkede, inşaat işçilerinin geliri 32 bin 250 dolar, çiftlik işçilerinin geliri ise 22 bin 920 dolar oldu.

Yönetici ücreti yarıya indi
Bu arada ABD Başkanı Barack Obama, kriz döneminde devlet yardımı alan şirketlerin üst yöneticilerine (CEO) yapılan ödemelerin azaltılması planını desteklediğini açıkladı. Obama, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, devletten yardım alan yedi şirketin üst yöneticilerinin ortalama ücretinin yarıya indirilmesi kararından memnun olduğunu, bu şirketlerin devlet yardımı alırken yöneticilerine büyük ödemeler yapmasının “İnsanların değerlerini incittiğini” belirtti.
Obama, bu konuda çok daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini belirterek Kongre’ye, yöneticilere yapılan ödemelerde hissedarlara söz hakkı veren bir yasa kabul etmesi çağrısında bulundu.
Hazine Bakanı Timothy Geithner de, toplam 700 milyar dolarlık Sorunlu Varlıkları Kurtarma Planı (TARP) kapsamında ücretlerle ilgili işlerden sorumlu Hazine yetkilisi Kenneth Feinberg’in planını desteklediğini kaydetti.

‘Ücret Çarı’nın planı
Bu arada, Hazine Bakanlığı, finansal kriz sırasında devletten aldıkları yardımı geri ödemeyen yedi büyük şirkete, üst yöneticilere ücretler ve primler dahil yapılan toplam ödemelerin kasım ayından başlamak üzere yarıya indirilmesi talimatı verdi.
‘Ücret Çarı’ olarak adlandırılan Feinberg’in hazırladığı plana göre, bu şirketlerin 25 üst yöneticisine yapılan ödemeler yüzde 90’a kadar azaltılırken, her bir firmanın, en fazla kazanan 125 yöneticisine yapılan toplam ödemeleri yarıya indirmesi gerekiyor. Planda, 25 üst yöneticiye yapılan nakit ödemelerin birçok durumda 500 bin dolarla ve yan ödemelerin ise 25 bin dolarla sınırlandırılması öngörülüyor.
Bank of America, American International Group (AIG), Citigroup, General Motors (GM), GMAC, Chrysler ve Chrysler Financial şirketlerinin etkileneceği plan, 175 kişiyi kapsarken, ödemelere getirilecek sınırlar, şirketler devletten aldıkları yardımı geri verinceye kadar sürecek. (aa)