FED faizi aynı kaldı para Türkiye'ye aktı

Son günlerde Türkiye'ye yönelmeye başlayan yabancı ilgisi ABD Merkez Bankası FED'in kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmemesi üzerine dün hızlanarak sürdü.

İSTANBUL - Son günlerde Türkiye'ye yönelmeye başlayan yabancı ilgisi ABD Merkez Bankası FED'in kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmemesi üzerine dün hızlanarak sürdü. Yabancıların başı çektiği yoğun satışlarla dolar 1.4500 YTL seviyesinin de altına inerek günü 1.9 YKr düşüşle 1.4530 YTL'den tamamladı. Uzun bir aradan sonra bono piyasasında alıcı olan yabancıların ve itfadan parası boşalanların alımların etkisiyle 16 Temmuz 2008 vadeli tahvilin faizi 0.3 puan düşüşle yüzde 19.5'a indi.
İMKB'de de dün uzun bir aradan sonra işlem hacmi 1.7 milyar YTL'ye yükselirken, yine yabancı işlemleriyle bileşik endeks 1027 puanlık çıkışla 37.563'den günü kapattı.
Dün kâğıtlarının vadesi dolan Türk yatırımcılar stopajsız kâğıtlara ilgi gösterirken, gecelik repoyu seçen yabancıların ilk kez bono alması dikkat çekti. Artan alımlara karşın genel beklenti bono faizinin fonlama maliyeti olan yüzde 19.12'leri kırmayacağı yönünde.
Yabancı girişi sürecek
Bir süredir yüksek faiz getirisi yüzünden yabancıların Türkiye'ye ilgisinde artış olduğunu belirten bir bankanın üst düzey yetkilisi, "Yabancıların ay boyunca Türkiye'ye girişini sürdürmesini bekliyorum. Dünyada ve Türkiye'deki gündem buna çok müsait. Bu arada FED'in faiz artırmaması da bu hareketi kuvvetlendirecek. Yabancıların aralarında Türkiye'nin bulunduğu piyasalarda risk alma iştahı artacak. Bu nedenle kurlardaki düşüşün devamı gelecektir" dedi.
Bankacılar 24 Ağustos'ta gerçekleşecek Merkez Bankası Para Kurulu toplantısında faizlerde 0.25'lik artırım yapılması durumunda Türkiye'ye sıcak para girişinin hızlanacağını ifade ediyor. Genel beklenti bu durumda ise dolar kurunun 1.4000 YTL'nin altına inmesi.