FED faizleri 0.25 puan artırdı

FED faizleri 0.25 puan artırdı
FED faizleri 0.25 puan artırdı
ABD Merkez Bankası Fed, tüm dünyanın nefesini tutarak beklediği faiz kararını açıkladı. Fed, yaklaşık on yıl sonra faizleri 0,25 puan artırdı.

RADİKAL - ABD Merkez Bankası Fed, tüm dünyanın nefesini tutarak beklediği faiz kararını açıkladı. Fed, yaklaşık on yıl sonra faizleri 0,25 puan artırdı. Fed Başkanı Yellen, ilk faiz artışının abartılmamasını söylerken, tüm dünyayı etkisi altına alan kararın Wall Street işlemcilerini de nefessiz bıraktığı görüldü. İşte tüm detaylarıyla tarihi Fed kararı...

Faiz artışıyla birlikte ABD'de faizler 0-0,25 aralığından, 0,25-0,5 aralığına yükseldi. 

Fed'den yapılan açıklamada faiz artırım kararının karar çoğunluğuyla alındığı ifade edildi.

Fed'den tarihi faiz kararı sonrası açıklama

BAŞBAKAN'DAN FED YORUMU

Brüksel'e gitmeden önce Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, Fed'in kararını şu sözlerle yorumladı:

“0,25 baz puanlık artış beklenen bir gelişmeydi. Piyasaların da normal karşıladığı bir artırış. Merkez Bankası Başkanımız Erdem Başçı ile de konuştuk. Şimdiye kadarki tepkiler itibariyle bizim piyasamızı derinden etkilen bir durum yok. Fed’in kararıyla ilgili olabilecek senaryoları daha önce belirlemiştik. Merkez Bankamızın eylem planı dahilinde devam edilecek.” 

ŞİMŞEK TWEET ATTI

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Fed'in faiz kararı sonrasında Twitter hesabı üzerinden yorum yaptı.

Şimşek, "Fed beklentiler doğrultusunda faiz artırarak şimdilik piyasaları rahatlattı gibi..." yazdı.

Deniz Bayramoğlu yazdı. "FED artırım derse, TL 2.80'e düşer"

GÜRSES: TEPKİYİ ŞİMDİDEN KESTİRMEK GÜÇ

Uzmanlar ise Fed'in kararını şöyle değerlendirdi...

Uğur Gürses: “Beklenen bir şeydi, bir dönem kapandı. Bundan sonraki faizin patikası merak ediliyordu. Görünen o ki Fed, 2016’da dört ayrı aşamada, 25 pazlık puanlık artış yapacak. Muhtemelen 2016 sonunda faizler 1,5 seviyesine çıkabilir. ABD yine ekonomik verileri takip edecek. Türkiye nasıl bir tepki verir onu şimdiden kestirmek güç ama dolarda bir yükseliş olacak.” 

Fed Başkanı Janet Yellen'den açıklama: Faiz artışı kademeli olacak

Erdal Sağlam: “Piyasaların beklediği karar geldi. Kısa vadede çok büyük etkisini bekliyorum ama orta ve uzun vadede tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de etkisi görülecek. Merkez Bankası’nın faiz koridorunun alt sınırını ve politika faizini yarım baz puan artırmasını bekliyorum.” 

FED Başkanı'ndan faiz açıklaması

PİYASALAR NASIL TEPKİ VERECEK?

Analistler ise, Fed'den bu faiz artışının beklendiğini, bu yüzden de dramatik bir piyasa etkisi beklenmemesi gerektiğini belirtiyor.

ŞAHİNÖZ: DRAMATİK BİR ETKİ BEKLEMİYORUM

Fed'in eski ekonomistlerinden olan Erkin Şahinöz: “On yıl sonra ilk kez gelen bir artırım. Fed’in toplantı bildirisinin beklendiği kadar güvercin olmadığı görüldü. Bir sonraki faiz artırımı konusunda herhangi bir takvim vermediler. Bundan sonraki faiz artırımlarında ekonomik verilere bakarak devam edecekler. Burada en önemlisi, bekledikleri faiz düzeyinde bir değişikliğe gidilmedi. Önümüzdeki yıl faizlerin ulaşacağı yerle ilgili beklentilerini aşağı indirmemişler, bu da piyasanın seveceği bir durum değil. 2016 sonunda Fed faizinin yüzde 1,4, 2017 sonunda yüzde 2,4 olması bekleniyor. Bu da şu anlama geliyor; 2016’da iki toplantıda bir faiz artırımı gündemde gibi görünüyor. Piyasalar üzerinde çok dramatik bir etki beklenmemeli. Önümüzdeki birkaç gün piyasaların sindirme süreci bitene kadar çalkantılı süreç devam edecek.” 

SALAR: PİYASA OLUMLU KARŞILAMALI

Azimut Bosphorus Capital Genel Müdürü Murat Salar: “Yarın piyasaların bu durumu olumlu karşılaması lazım. Uzun zamandır beklenen karar beklentisi doğrultusunda oluştu. Negatif bir beklenti içine girmeye gerek yok. Pozitif tarafı ise artık bu durum gerçeğe döndü. Fed’in sıfır faiz politikasından vazgeçmesi, anormal bir safa olarak görülmeyecek olması bence olumlu. Fed, uzun zamandır piyasayı hazırlıyordu. Yaklaşık 2013 Mayıs’ında “tapering (tahvil alımlarını azaltma) sözüyle, ani bir açıklamanın piyasalarda nasıl bir etki yarattığını gördüler. Fed uzun zamandır da iletişim politikasını seçti ve açıklamalarıyla piyasayı hazırladı. Fed bu kararla sıfır faiz politikasını sonlandırdı. Uzun zamandır beklenen bir gelişme artık fiyatların içine girdi. Fed, atacağı adımlarla piyasaları hazırlayarak, ona göre adımlar atacak. 0,25’lik faiz artırımını olumlu karşılıyorum. Uzun zamandır beklenen bir şey."

ERKAN: YUKARI YÖNLÜ HAREKET GÖREBİLİRİZ

ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Enver Elkan: "Fed’in yumuşak bir geçişe işaret etmesiyle beraber kısa vadede dolarda gevşeme ve küresel hisse senetlerinde de yukarı yönlü hareketlenme görebiliriz. Bu hamle ve açıklamalar kısa vadede dolarda faiz artırım beklentileriyle meydana gelen yukarı yönlü hareketin bir kısmına realizasyon getirecektir. Gelişmekte olan ülke piyasaları açısından da ilk tepki olumlu olur, sonraki süreçte gelişmekte olan ülkelerin portföylerdeki ağırlığını o ülkenin kendi iç dinamikleri belirler. Türkiye’nin pozitif grupta yer alabilmesi için ev ödevlerini eksiksiz yapması gerekmektedir. Uzun vadede olumsuzluk oluşturabilecek riskler çözümlenmezse kısa vadede 2,90 seviyesi veya aşağısına gevşeyebilecek olan kurda uzun vadede fiyatlamalar farklı yönde gelişebilir ve kur da yönünü yukarı çevirebilir."

ASH: PİYASALAR KENDİ YOLUNA BAKABİLİR

Nomura Bank Gelişen Ülkelerden Sorumlu Başkanı Timothy Ash: “Beklenen bir şey olması açısından olumlu bir gelişme. Artık piyasalar da kendi yoluna bakabilir.” 

KESİN GÖZÜYLE BAKILIYORDU

ABD Merkez Bankası Fed’in, ülkede konut kredilerinin etkisiyle başlayan 2008 ekonomik kriz sonrası ekonomiye destek olmak için başlattığı ve sıfır seviyesine kadar indirdiği faizleri bugün artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu.

Analist ve piyasa oyuncuları bugünkü karardan daha çok faiz artışlarının önümüzdeki dönemde ne hızda devam edeceğine odaklanacak.

FED'in tek kadın başkanına 'Git kocanın yanında otur' dediler

Fed yetkilileri Eylül ayında yayımlanan tahminlere göre 2016 sonunda faizlerin yüzde 1.375 düzeyinde olmasını beklerken, uzmanların gelecek yıl sonu tahmini yüzde 1 ile 1.25 aralığında bulunuyor.

Birçok yatırımcı Fed'in faizleri 2016 yılında en az iki kez artıracağını düşünüyor. Ama faizin üç veya daha fazla sefer artırılması da olasılıklar dahilinde.

ABD'de parasal genişleme Fed eski başkanı Ben Bernanke döneminde başlatıldı. Bernanke'nin yardımcısıyken 100 yıllık Fed tarihinde ilk kez kadın başkan olan Janet Yellen, yaklaşık 10 yıllık süreçte faizleri ilk kez artırarak tarihe geçti. 

BORSA HAFİF ARTIDA KAPANDI

Fed'in faiz kararı öncesinde gün içinde dalgalı seyreden Türk hisse senetleri piyasası, Fed Başkanı'ndan yumuşak tonda açıklamalar geleceği beklentisinin ağır basmasıyla günü yurtdışına paralel yükselişle tamamladı.

Yatay açılış sonrası gün içinde yüzde 1 gerileyen BIST-100 endeksi kapanışa doğru güçlenen alımlarla yüzde 0.94 yükselişle 72,831.78 puanda kapandı. 

DOLAR SAKİNDİ

Bu sabah güne 2.9650 civarında başlayan dolar/TL  gün boyunca sakin ve hafif aşağı yönlü bir seyir izledi.

Dolar günü TL karşısında 2,9558 seviyesinden kapattı.

Bankacılar Fed kararının önümüzdeki dönemde ABD faizlerine ilişkin nasıl bir seyir izleyeceğinin küresel piyasalarda olduğu gibi TL ve TL cinsi piyasalarda da belirleyici olması bekleniyor.

PETROL DALGALI SEYRİNİ KORUDU

Brent petrolün varil fiyatı ise 11 yılın en düşük düzeylerindeki dalgalı seyrini sürdürdü.

Güne 38 doların üzerindeki başlayan petrol fiyatı saat 1647 itibarıyla 37.50 dolar civarında işlem gördü.

Fed'in yaklaşık on yıl sonra gelen faiz kararı Wall Street işlemcileri arasında inanılmaz bir heyecanla karşılandı.
(hurriyet.com.tr)

bigPara.com