Fed faizleri bu kez de değiştirmedi

WASHINGTON - Amerikan Merkez Bankası (Fed), dün akşamki toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Fed’in para politikası organı Federal Açık Piyasa Komitesi’nin önceki gün başlayan toplantısı, dün faiz kararının açıklanmasıyla sona erdi. Banka, yüzde 0 ile yüzde 0,25 aralığında bulunan faiz oranlarını değiştirmedi.
FED’den yapılan açıklamada, ABD ekonomisindeki  durgunluğun hafiflediği, bununla beraber ekonominin büyük olasılıkla zayıf kalacağı, enflasyonun bir tehdit olmadığı bildirildi. Banka, 30 Nisan’da yüzde 2’ye indirdiği gösterge faizini, haziran, ağustos ve eylüldeki toplantılarda değiştirmemişti. Fed, 16 Aralık 2008’de yüzde 1 olan faizi yüzde 0 ile yüzde 0,25 aralığına çekmişti. Bu oran, 17-18 Mart toplantısında da korunmuştu.

Buffet: Düzelme zaman alır
Dünyanın en zengin adamlarından Warren Buffett ekonomide henüz canlanma görülmediğini belirterek “Bu iş zaman alacak” dedi. ABD’nin önde gelen şirketlerine yatırım yapan Berkshire Hathaway adlı holdingin de yönetim kurulu başkanı olan Buffet, ekonomideki bazı fazlalıkların zaman içinde ortadan kalkmasıyla birlikte canlanmanın başlayacağını ifade etti. CNBC televizyonuna görüş veren Buffet bu arada bir şaka yaparak “Birkaç hafta önce olduğum katarakt ameliyatının ekonomideki canlanma nedeniyle ortaya çıktığı öne sürülen yeşil filizleri görmeme yardım edeceğini umarım” dedi. (Radikal)