Fed kararından sonra piyasalar: Dolar yeniden 3 liranın üzerinde

Fed kararından sonra piyasalar: Dolar yeniden 3 liranın üzerinde
Fed kararından sonra piyasalar: Dolar yeniden 3 liranın üzerinde
ABD merkez bankası Fed'in faizde değişikliğe gitmeme kararının ardından dün gece 3 liranın altına düşen dolar bu sabah itibariyle yeniden 3 lira seviyesine yükseldi.

RADİKAL – Fed belirsizliğinin piyasaların beklediği yönde son bulmasıyla birlikte Borsa İstanbul güne alımlarla başlarken, dolar yerinde saydı.

Dün akşam uluslararası piyasada dolar/TL, Fed kararının ardından ilk anda iki haftanın en düşük seviyesi olan 2,9757'ye kadar gerilese de bu seviyelerde tutunamadı ve tekrar 3 TL'nin üzerine çıktı. Dolar, bu sabah piyasaların açılış saatlerinde 3,0030 TL seviyelerinde bulunuyor.

Borsa İstanbul (100) endeksi güne 100 puan düşüşle 74.880 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,13 oranında değer kaybetti.

VİOP'ta bu sabah BIST­30 endeksinin ekim sonu vadeli kontratları ilk işlemlerde yüzde 0.03 yükselişle 93.1750 seviyesinde işlem görüyor. Dolar/TL eylül sonu kontratları ise yüzde 0.5 düşüşle 3.0086 seviyesinde seyrediyor.

KAR SATIŞLARINA DİKKAT

Fed'in faizleri değiştirmemesiyle bugün pozitif bir açılış yapan Borsa İstanbul'da, son üç işlem gününde görülen alıcılı seyrin ardından kâr satışlarının karşılanıp karşılanamayacağı takip edilecek.

Bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) beklenti anketinin takip edileceğini aktaran analistler, BIST 100 endeksinde 75.500 seviyesinin önemli olduğunu, bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda yeni bir yükseliş trendinden söz edilebileceğini ve hedefin 77.000 ­ 79.000 bandı olacağını tahmin ediyor.

(Bigpara) 

 

bigPara.com