Fed moral bozdu, umut bankaların stres testinde

Fed moral bozdu, umut bankaların stres testinde
Fed moral bozdu, umut bankaların stres testinde

Fed Başkanı Bernanke nin önceki gün yaptığı açıklamaları olumsuz olarak algılayan ABD borsaları günü düşüşle kapatmıştı. Dün ise tepki alımı geldi. FOTOĞRAF: AP

Fed açıklamalarıyla morali bozulan global borsalar, bugün açıklanacak stres testinin iyi çıkacağı beklentisiyle yükseldi. Dünyayı izleyen İMKB yeni tarihi zirvesi 59.919 puana çıktı

İSTANBUL - ABD Merkez Bankası Fed’in ‘olağanüstü dönem devam ediyor’ açıklaması moralleri bozmasına rağmen dünya borsaları iyi çıkması beklenen Avrupalı bankalarının stres testi sonuçlarıyla yükseldi. Global borsalarda yaşanan toparlanma ise Türk mali piyasalarını yeni rekorlara taşıdı. Özellikle yabancı fonların para girişinin devam etmesi yeni rekorları destekledi. 
Dün sabah hızlı bir açılış yaparak 60.112 puana kadar yükselen İMKB ikinci seans gelen kâr satışlarına rağmen günü 424 puan çıkışla bir gün aradan sonra yeniden tarihi zirve seviyesi olan 59.919 puandan tamamladı. Borsa dün seans içinde ulaştığı 60.112 puanla da aynı zamanda seans içi rekorunu kırmış oldu. Borsa en son 15 Nisan 2010 tarihinde 59.771 puana ulaşarak seans içi rekoru kırmıştı. 

Dolar 1.52’leri test etti
Türkiye’nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelen talep son günlerde döviz kurları üzerinde baskı oluşturmaya başladı. Geçen hafta 1.60’ları test eden dolar kuru dün bankalararası piyasada 1.5’leri denedi. Gün sonunda serbest piyasada dolar 1.5250 TL, avro ise 1.9620 TL seviyesine geriledi. 

Faizde düşüş sürüyor
Bir önceki gün dokuz ayın en düşük seviyesi olan yüzde 8.28’e kadar gerileyen bono faizleri dün de düşüşünü sürdürdü. Gösterge faiz dün de 0.14’lük düşüşle yüzde 8.18 seviyesine geriledi. 
Yabancı fonların Türkiye’ye ilgisinde son günlerde artış yaşandığına dikkat çeken bankacılık çevreleri, bu ilginin bir süre daha devam edeceği görüşünde. ABD’nin yeni önlem almayacağını duyurması para kazanmak isteyen fonların gelişmekte olan ülkelere olan taleplerinde artışa neden oldu. Türkiye’nin de dahil olduğu bu pazarlara olan ilgi artışı yüzünden faiz ve döviz kurlarında düşüşün devam etmesi buna karşın İMKB’de ise yeni zirve seviyelerinin test edileceği görüşü hâkim.
Bono faizlerinin ilk aşamada yüzde 8’leri test edeceğini öne süren bankacılar, dolar kuru içinse 1.52-1.50 dirençlerinin önemli olduğunu kısa vadede 1.50’lerin altının şimdilik zor görüldüğünü söyledi.
Borsada ise yabancıların banka hisseleri önderliğinde başlayan çıkışının önümüzdeki günlerde de süreceğini belirten analistler 60 bin direncinin önümüzdeki hafta yeniden deneneceği görüşündeler. ‘Yurtdışı piyasalardaki gelişmeler belirleyici olacak’ diyen bir borsacı, “Genel hava pozitif. Stres testi beklendiği gibi çok kötü çıkmazsa bu İMKB’yi 60 binin üzerine taşıyabilir. Yine banka hisseleri kullanılacak” dedi. (Radikal)

Ağustosa kadar para girişi sürer
ABD Merkez Bankası’nın önceki günkü açıklamalarını değerlendiren İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdür Yardımcısı Şant Manukyan, özellikle Fed’in olağanüstü dönemin devam ettiğini vurgulamasına dikkat çekerek şunları söyledi:

ABD’de işler iyi gitmiyor
“Fed’in dünkü açıklaması işlerin çok da iyi gitmediğini gösterdi. Bu biraz moralleri bozdu. Ancak şimdi piyasalar Fed’in açıklamalarından çok yarın (bugün) açıklanacak olan stres testi sonuçlarını satın almaya başladı. Ve zayıf da olsa yükselişler yaşanıyor. Genel kanı bu testin bankalar açısından zor bir test olmayacağı yönünde. Yani Fed finans piyasaların gündeminden çıkmış yerine stres testi sonuçları girmiş gibi görünüyor.”
Ağustos ayına kadar piyasalardaki bu hareketlerin korunabileceğini özellikle para kazanmak isteyenlerin Türkiye dahil gelişmekte olan ülke piyasalarına yöneliminin sürebileceğini de vurgulayan Manukyan, “Bu arada Çin borsasında toparlanmanın sürmesini bekliyorum. Bu da gelişmekte olan piyasaları ayrıca destekleyecek bir gelişme olacak. Türkiye dahil gelişmekte olan ülkelere para girişi sürüyor. Bunun ağustos ayına kadar sürmesini bekliyorum. Ancak ağustos ayında ABD ekonomik verilerindeki bozulmaya bağlı olarak başta ABD olmak üzere Türkiye dahil diğer piyasalara yansıyan bozulmalar göreceğiz diye düşünüyorum” dedi. 

Dünya borsaları ‘stres’le coştu 
Avrupa’da 91 bankanın mali zafiyetlerini ortaya koyacak olan stres testinin çok kötü çıkmayacağına ilişkin beklentiler dün ABD borsaları öncülüğünde dünya borsalarında yeni bir yükseliş dalgası yarattı. ABD Merkez Bankası Fed’in ABD ekonomisine ilişkin olumsuz bulunan değerlendirmesi ve bir önceki günkü satışların yarattığı negatif havada güne başlayan dünya borsalarında yüzde 0.50-1 arasında kayıplar gözlendi.
Ancak bir önceki gün sert düşüş yaşanan ABD borsalarının valörlü işlemlerde öğle saatlerinde artıya geçmesiyle başta Avrupa olmak üzere tüm borsalarda hızlı bir toparlanma yaşandı.
Kapanışa yakın Avrupa’nın büyük borsalarında ortalama yüzde 2’ler seviyesinde yükseliş gözlenirken, Almanya borsası yüzde 2.5’lere varan yükselişiyle dikkat çekti. Bu arada sabah saatlerinden itibaren açık olan valörlü işlemlerde yüzde 1’lerin üzerinde yükseliş kaydeden ABD borsaları ise ilk işlemler sonrasında yüzde 2.5’ları aşan çıkışlar yaşadı. Bu sert çıkış Türkiye dahil tüm dünya borsalarına doping oldu.