FED piyasaları gerdi

ABD Merkez Bankası FED'in önceki gün faizini 0.25 puan artırarak yüzde 4.75'e çıkarmasının ardından banka yönetiminin faiz artırımının devam edebileceğini vurgulaması tüm dünya piyasalarını olumsuz etkiledi.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - ABD Merkez Bankası FED'in önceki gün faizini 0.25 puan artırarak yüzde 4.75'e çıkarmasının ardından banka yönetiminin faiz artırımının devam edebileceğini vurgulaması tüm dünya piyasalarını olumsuz etkiledi. FED'in Nisan 2001 tarihinden bu yana ilk kez faizini bu seviyeye çıkarması uluslararası yatırımcıların başta gelişmekte olan piyasalar olmak üzere diğer piyasalardan çıkarak ABD'ye yönelebileceği beklentisini kuvvetlendirdi. Dün tüm dünya piyasalarında bonolar ve dolar karşısında yerel para birimleri değer kaybına uğrarken, gelişmekte olan piyasalar içinde yer alan Türkiye de bundan nasibini aldı.
Merkez Bankası Başkanlığı belirsizliği ve IMF'den gelen 'programa sadık kalın' uyarısına eklenen FED'in faiz artırımının devam edeceği açıklamaları piyasalardaki olumsuz havayı destekledi. İlk seans 40.715 puana inen borsa ikinci seans artan alımlarla günü 764 puanlık yükselişle 42.507'den tamamladı, 5 Eylül 2007 vadeli tahvil aralık ayından bu yana ilk kez yüzde 14'ü aştı. Dolar ise 0.8 YKr yükselişle 22 Kasım'dan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 1.3630 YTL'ye ulaştı. Dış piyasalarda işlem gören avrobondlar da değer kaybına uğradı. 30 yıllık gösterge avrobond'un fiyatı 154.50 dolara indi.
Türk piyasalarının ilk tepkisinin sınırlı düzeyde kaldığına dikkat çeken bankacılar, ancak yeni satışların gelebileceği uyarısında bulunuyor. FED'in faizleri yükseltmesinin uluslararası yatırımcıların riskli görülen gelişmekte olan piyasalardan çıkarak başta ABD olmak üzere gelişmiş piyasalara yönelmesine neden olduğunu söyleyen bir yetkili, "Şimdilik Türkiye'den çıkış sınırlı. Özellikle bono piyasasında etkisi çok az. Kısa vadeli TL enstrümanlarda duran yabancıların bir miktar çıkışı var bu da döviz kurları üzerinde baskı yaratıyor. Ancak kısa vadede 1.3700 YTL seviyesinin aşılması zor görünüyor" dedi.
İMKB, Tüpraş'la yükseldi
Küresel sermayenin yön değiştirebileceğine yönelik kaygılarla yoğun satış gözlenen borsada ise endeks, açılışta 1000 puanın üzerinde kayıpla 40.715 puana indi. Birinci seansı, 41.516 puandan kapatan borsa, ikinci seans kuvvetlenen tepki alımlarıyla gün içinde gördüğü maksimum seviye olan 42.507 puana ulaşarak günü tamamladı. Endekste, gün içinde 1700 puanı aşan sert dalgalanma yaşanması dikkat çekti.
Garanti Yatırım'dan teknik analist Tolga Kudaloğlu, ikinci seansta Vakıfbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Finansbank gibi banka hisselerine gelen alımların dikkat çektiğini belirterek Özelleştirme İdaresi'nin Tüpraş'a ilişkin açıklamasının olumlu olacağı beklentisinin endeksin yükselmesinde etkili olduğunu söyledi.
FED: Faiz artışı olabilir
ABD Merkez Bankası FED'in önceki gün yaptığı toplantının ardından komitenin faizlerde artış sinyali veren yazılı açıklamasında FED Başkanı Ben Bernanke ve ve diğer yetkililer, fiyat baskılarının artabileceği ihtimali üzerinde durup yeni faiz artışının gerekli olabileceğini tekrarladılar. FED "Yüksek enerji ve diğer emtia fiyatları enflasyonda baskı potansiyeline sahip" dedi.