Fed senenin devamında faiz artışı bekliyor

Fed senenin devamında faiz artışı bekliyor
Fed senenin devamında faiz artışı bekliyor
Atlanta Fed Başkanı Lockhart ABD'de bu yıl için bir faiz artışı daha olabileceğini söyledi.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart bu yıl için hala faiz artışı olabileceğini belirtti. Lockhart, önümüzdeki ay faizin arttırılacağına dair sağlam inancının yumuşadığının sinyallerini verirken, Fed'in "bu yıl bir zamanda" faizleri artırmasının muhtemel olduğunu ifade etti.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Lockhart, Eylül ayında bir faiz artışı için "istekli" olduğunu söyledi. Lockhart, "Petroldeki düşüşün akaryakıt fiyatlarına yansıması, düşen emtia fiyatlarının diğer ürünlere yansıması ve bunların enflasyon üzerinde yaratacağı baskıdan dolayı bugünden yıl sonuna kadar enflasyonda neler olacağını kestirmek zor olabilir" dedi.

ÇİN EKONOMİSİ FAİZİ ETKİLİYOR

Bazı ekonomistler Fed’in faizleri bu yılın sonuna doğru arttıracağını ve bu artışın önümüzdeki yıl bile olabileceğini öngörüyorlar. Bunun sebebi olarak ise ABD borsalarında yaşanan kayıplar ve Çin ekonomisindeki yavaşlama gösteriliyor. Lockhart, bu gelişmelere rağmen ılımlı ekonomik büyüme, istihdamda artışın devamı ve enflasyonun yavaş bir şekilde ilerlemesini bekliyor.

Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin bir sonraki toplantısı 16-17 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek ve Fed Başkanı Kanet Yellen bu toplantının ardından basının karşısına geçecek.

bigPara.com