Fedailer İstanbul'da

Fedailer İstanbul'da
Fedailer İstanbul'da
Assassin's Creed'in dördüncü serisi İstanbul'da son buluyor. Şehri ve tarihini oyuna yansıtmak için Ubisoft ekibi günlerce İstanbul'da bulundu.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Fransız oyun firması Ubisoft’un yapımcılığını ve dağıtımcılığını üstlendiği Assassin’s Creed (AC) serisi İstanbul ’da son buluyor. 15 Kasım tarihinde piyasaya çıkan 4’lemenin son oyunu olan Assassin’s Creed: Revelations (ACR) basma kalıp ‘oryantalizm’ içermeden oyunseverleri 16’ncı yüzyılın başındaki İstanbul’da geçiyor. Yani o zamanki adı ile Konstantiniyye’de geçiyor.
İstanbul’un tasarımının gerçekci ve etkileyici olması için Ubisoft ekibi aralarında serinin başyazarı Darby McDevitt’in de bulunduğu bir heyet günlerce İstanbul sokaklarının planlarını çıkartıp gözlem yaptı. 

Tarih kitapları incelendi 
Oyun haritasında Konstantiniyye 4 ayrı bölgeye ayrılırken bunlar, Galata, Konstantin, Beyazid ve İmparatorluk olarak sıralandı. Ayasofya, Topkapı Sarayı, Galata Kulesi, Kapalı Çarşı, Fatih Camii, Beyazid Camii, Yerebatan Sarnıcı, Kız Kulesi, Dikilitaş, Hipodrom gibi pek çok tarihi yapı da oyunun içinde yer aldı. Oyunun kısa bir bölümünde oyunseverlere Kapadokya sürprizi de var.
Senaryo ekibi hazırlık süresince İstanbul’la ilgili tarih kitaplarından faydalandı. ACR’nin başyazarı Darby McDevitt, senaryo hazırlığı süresince çok kitap okuduğunu belirtiyor. Oyunda karakter diyaloglarında ağırlıklı olarak Türkçe kullanıldı. 

Bazı kelimeler ve deyimler özüne dokunulmadan kullanılırken, kalabalık caddelerde yürürken Türkçe konuşanlara kulak misafiri olmak mümkün. Konu ile konuşan serinin sanat yönetmeni Raphael Lacoste, “Yıllardır açık dünya oyunları tasarlıyorum. Fakat İstanbul son derece zorlayıcıydı. İstanbul’un en kozmopolit yıllarını yansıtmak zorundaydık. Oyun içinde Türkçe, Rumca, Yunanca, İtalyanca ve İbranice diyaloglara yer verdik” dedi.

Dünyada 3.5 milyon adet kopya sattı
Ubisoft Monreal’in başını çektiği 6 farklı Ubisfot stüdyosunda hazırlanan oyun Tiglon tarafından Türkiye ’ye getirildi. ACR dünya çapında 3.5 milyon üzerinde kopya satarken Ubisoft, 3 haftada oyundan 220 milyon dolar ciro elde etti. Oyunun PS3 ve Xbox360 için satış fiyatı 199 TL.

bigPara.com