FEDA'ya korsan golü

FEDA'ya korsan golü
FEDA'ya korsan golü
Beşiktaş'ın iki ay önce satışa sunduğu 'FEDA' tişörtleri korsanların saldırısına uğradı. Unutulan marka tescili korsanların ekmeğine yağ sürdü.
Haber: SİBEL CİNGİ / Arşivi

Ekonomik darboğazda olan Beşiktaş ’ın gelir yaratmak için iki ay önce hayata geçirdiği ‘FEDA’ projesine korsan golü... Futbol şubesinin kurucusu Şeref Bey’in hayata veda ederken söylediği sözü tişörtlere taşıyan ve hedeflenen 200 binlik adetlik satıştan 6 milyon TL gelir hedefleyen kulüp, marka tescili yaptırmadığı için korsanların ekmeğine yağ sürdü.
Beşiktaş haber sitelerine düşen bu iddia, Beşiktaş Kulübü başkan adaylarından Bülent Deriş tarafından da doğrulandı. Deriş, haber1903’e yaptığı açıklamada “Yeni Başkan göreve gelir gelmez FEDA organizasyonu başlatıldı. Pazarlama açısından güzel olabilirdi. Ancak bu proje hiç hazırlık yapılmadan alel-acele çıkartıldı. Marka tescili bile yapılmadı” dedi. 

Bir tek FEDA var 
Geçtiğimiz hafta korsan FEDA tişörtü satan bir grubun yakalandığını belirten Deriş, şu açıklamayı yaptı: “Hakim karşısına çıkarılan satıcılar hemen serbest bırakıldı. Çünkü hakim kendilerine neden karaborsa tişört satıyorsunuz? sorusuna satıcılar “Biz karaborsa veya sahte ürün satmıyoruz. Çünkü FEDA tescilli bir marka değil” dedi. Bunun üzerine de serbest bırakıldılar.”
Türk Patent Enstitüsü kayıtlarına göre de kulüp tarafından FEDA markası için tescil başvurusu yapılmamış görünüyor. FEDA ile ilgili tek bir kayıt görünüyor. O da 25 Haziran 2012’de yapılmış.
Başvuru sahibi ise belli değil. Bu başvuru kulüp tarafından yapılmış olsa bile tişörtler satışa çıktıktan 1.5 ay sonrasına denk geliyor.

Orijinali 30 sahtesi 5 lira
Beşiktaş Store’larda 30 TL’ye satılan FEDA tişörtleri sokaklardaki tezgahlarda 5 TL’ye satılıyor. Özellikle sahil bölgelerinde korsan satışı çok yoğun. Şu ana kadar kulüp 86 bin 116 adet FEDA tişörtü sattı. Ancak korsanın yaygınlaşmasıyla satışların düşme eğiliminde olduğu belirtiliyor.

Hasta yatağında bile vazgeçmedi
FEDA, Beşiktaş futbol şubesinin kurucusu, aynı zamanda takımın ilk kaptanı ve teknik direktörü olan Şeref Bey’in hayata veda ederken son sözü. Beşiktaş’a bir stad kazandırmak için çok büyük çabalar sarf eden Şeref Bey, hasta yatağında bile bu tutkusundan vazgeçmiyor. Doktoru Şeref Bey’e “Ah dostum Şerafettin... Hastasın biliyorsun. Yatakta olman gerekirken hala Beşiktaş hala Beşiktaş. Beşiktaş seni öldürecek bu genç yaşta dostum” diyor. 1933 yılında vefat eden Şeref Bey’in cevabı ise “Feda” olur. Beşiktaş Belediyesi ve Üniversiteli Beşiktaşlılar (UNIBJK) Grubu tarafından İstanbul Fulya’daki Dünya Barış Parkı’na Şeref Bey’in heykeli de dikildi.

Fikir babası fanatik taraftarlar
Beşiktaş’ın zor zamanlarında taraftarı kenetlemek için hayata geçirilen FEDA projesinin fikir babası Ersin Kurnaz ve Gürkan Özbakanlı isimli taraftarlar. 28 yaşındaki Kurnaz’a ilham veren benzer bir projeyle taraftarlık duygusunu güçlendiren St.Pauli oluyor. Bu fikrini tasarımcı Gürkan Özbalkanlı ile paylaşan Kurnaz’ın projesi Beşiktaş yönetimi tarafından da kabul görünce hemen harekete geçiliyor.

Geç kalanın başı ağrıyor
Türk şirketleri marka tescili konusunda son dönemde önemli gelişmelere imza atsalar da bir iki yıl öncesine kadar ciddi sıkıntılar yaşıyordu. Marka tescili konusunda elini çabuk tutmayan şirketler, uzun yıllar süren mahkemelerle uğraşmak zorunda kaldı.
Tescl sıkıntısı yaşayanlardan biri de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’ydı (TPAO). Herkesin aklında yer eden kırmızı güneş içindeki TP harflerinden oluşan logosunu tescil ettirmeyi unutan TPAO’yu 60 yıllık logosundan oldu. Bir diğer örnek de BigStar’dı. Eroğlu Holding tarafından satın alınmadan önce markanın sahibi olan İsviçreli şirket Türkiye pazarında marka tescili yaptırmadığı için uzun bir hukukmücadelesi verdi. Çünkü marka Termal Grup tarafından tescil ettirilmişti. Vakko’nun da ABD’de tescili başka bir yatırımcının elinde.

bigPara.com