FED'de halef selefi izliyor

ABD Merkez Bankası (FED) ile bütünleşen isim Alan Greenspan'in yerine atanan Ben Bernanke, FED Başkanı olarak yaptığı ilk konuşmada...

WASHINGTON - ABD Merkez Bankası (FED) ile bütünleşen isim Alan Greenspan'in yerine atanan Ben Bernanke, FED Başkanı olarak yaptığı ilk konuşmada, selefi Greenspan'in politikalarını takip edecekleri sinyali verdi. Bernanke'nin konuşmasını yorumlayan analistler 28 Mart'taki toplantıda FED'in 0.25'lik faiz artırımı ihtimalinin güçlendiğini söyledi.
Ben Bernanke, FED'in Kongre tarafından belirlenen fiyat istikrarını korumak ve büyüme ile istihdamı desteklemek görevlerini sürdüreceğini vurguladı. Bernanke, FED merkezinde yaptığı ve ABD Başkanı George W. Bush'un da dinlediği konuşmasında, "Kongre tarafından belirlenen fiyat istikrarını korumak, üretimde ve istihdamda en üst düzeyde sürdürülebilir büyüme yaratmak ve tüm Amerikalıların için iyi ve adil olan etkin finans sistemi oluşturmak görevlerimiz kritik önem taşımaktadır" dedi.
ABD tarihinde FED'i ziyaret eden üçüncü başkan olan Bush da hem Bernanke'ye hem selefi Greenspan'a övgüler yağdırıp, 'FED dünyada doğruluk ve güvenilirlik sembolü olmuştur" dedi. Bernanke, ABD ekonomisinin durumuyla ilgili ilk değerlendirmesini 15-16 Şubat'ta ABD Temsilciler Meclisi ve Senato önünde yapacak.
'Faiz artırımına hazırız'
Bu arada Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet
ise enflasyonist baskıları kontrol altında tutmak için faiz artırımına hazır olduklarını söyledi. Trichet, 'Marta çeyrek puanlık artırım makul yorumunuzu koruyor musunuz' sorusuna ise, "Doğru" yanıtını verdi.