FED'den faiz artırım sinyali

ABD Merkez Bankasının (FED) yeni başkan Ben Bernanke başkanlığında 10 Mayıs'ta yaptığı ve faizin 0.25 puan artırılmasıyla sonuçlanan toplantısının tutanağının açıklanması, uluslararası piyasalarda faizdeki artışın süreceği yorumuna neden oldu.

WASHINGTON - ABD Merkez Bankasının (FED) yeni başkan Ben Bernanke başkanlığında 10 Mayıs'ta yaptığı ve faizin 0.25 puan artırılmasıyla sonuçlanan toplantısının tutanağının açıklanması, uluslararası piyasalarda faizdeki artışın süreceği yorumuna neden oldu. Ancak analistler banka yönetiminin faizleri hangi düzeye çıkaracakları konusunda kararsız kaldıklarını öne sürdü.
Bu arada FED yetkililerinin mayıstaki faiz artışı kararını uzun tartışmaların ardından ve tereddütlü biçimde aldığını gösterdi.
FED'de faizin belirlenmesinden sorumlu 'Federal Açık Piyasa Komisyonu' tutanaklarında; "Büyüme ve enflasyonda mevcut riskler karşısında, komisyon üyeleri bugünkü artırımdan sonra faizde yeni artışın gerekip gerekmeyeceği, gerekirse ne miktarda olacağı hususunda kararsız kalmıştır" ifadesi yer alsa da analizcilerin çoğu komisyonun 28-29 Haziran'daki toplantısından yeni bir artış kararının çıkmasını bekliyor. ABD'de faizler, mayıstaki 0.25 artışla yüzde 5'e çıkarak son 5 yılın en yüksek düzeyine çıktı.