'Fed'den faiz artışı piyasaları sarsar'

ABD Merkez Bankası Fed'in faiz oranlarını son beş yılın en yüksek düzeyine çıkarmaya hazırlandığı, piyasaların da yeni bir 'dalga'yla sarsılacağı belirtiliyor.

İSTANBUL - ABD Merkez Bankası Fed'in faiz oranlarını son beş yılın en yüksek düzeyine çıkarmaya hazırlandığı, piyasaların da yeni bir 'dalga'yla sarsılacağı belirtiliyor. İngiliz The Observer gazetesi, Türk pazarlarındaki dalgalamaya dikkat çekerken Merkez Bankası'nın aldığı önlemlere rağmen büyümenin yavaşlamasının kaçınılmaz olduğu görüşlerini aktardı. Bir analist, Türkiye Merkez Bankası için, 'Doğrusunu yaptılar ancak artık geç kaldılar' yorumunu yaptı.
'0.25 puan artış bekleniyor'
Gazete, Wall-Street piyasasının, Fed'in perşembe günü yapacağı toplantıda faizlerde 0.25 puanlık bir artış yapmasını beklediğini belirtirken, yatırımcıların da Fed'in toplantının ardından yapacağı açıklamada borçlanma maliyetini daha da artırıp artırmayacağı sinyallerini arayacağını yazdı. Gazeteye konuşan Bear Streams'ın Avrupa baş iktisatçısı David Brown, "Eğer Fed faizleri çeyrek puan artırırsa ve verilere bağlı olarak daha fazla artışlar için kapıyı açık bırakırsa, piyasa volatilitesinin çok yüksek olmayı sürdürmesi beklenebilir" diye konuştu.
'Türkiye'de büyüme yavaşlayacak'
Türkiye'deki duruma değinen gazete, Türkiye'nin yükselen piyasaların arasında en fazla etkilenen pazar olduğunu belirterek dün yapılan Para Piyasası Kurulu'nun olağanüstü toplantısına dikat çekti. The Observer, faizlerin 1.75 puan yükseltimesine ve döviz piyasalarına müdahale edilmesine karşın YTL'nin mayıs ortasından bu yana yüzde 20 değer kaybettiğine dikkat çekerken, Goldman Sachs Türkiye ve Ortadoğu İcra Direktörü Ahmet Akarlı'nın değerlendirmelerini de aktardı. Ahmet Akarlı da, son yıllarda piyasalardaki canlılığın yapılan politika hatalarını örttüğünü savunurken, Türkiye Merkez Bankası'nın 'kararlı' yanıtına karşın Türk ekonomisindeki büyümenin yavaşlamasının 'kaçınılmaz' bir hal aldığını söyledi.