FED'in beklenen faiz artırımı

ABD Merkez Bankası FED, beklentilere uygun şekilde dolar gösterge faizini çeyrek puanlık (yüzde 0.25) artırımla yüzde 3'e çıkardı. Böylece 2004'ün Haziran ayına kadar...

WASHINGTON - ABD Merkez Bankası FED, beklentilere uygun şekilde dolar gösterge faizini çeyrek puanlık (yüzde 0.25) artırımla yüzde 3'e çıkardı. Böylece 2004'ün Haziran ayına kadar, son 46 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 1'de tutulan ABD Doları'nın gösterge faizinde, 10 ay içinde art arda çeyrek puanlık 8 artırım gerçekleştirilmiş oldu. ABD'de yavaşlayan büyüme ve artan enflasyon baskısı arasında sıkışan FED'in kredi maliyetlerini yükselterek ekonomide kontrolü elinde tutmaya çalıştığı ifade ediliyor.
FED, son aylarda enflasyon baskısının daha güçlü hissedildiğini, tüketim harcamalarındaki güçlü görünümün ise enerji fiyatlarındaki yükselişle yavaşlamaya başladığını belirtti. FED'den faiz artırımıyla ilgili yapılan açıklamada, ABD ekonomisine ait son göstergeler değerlendirildi. Petrol başta olmak üzere enerji fiyatlarındaki artışın ekonomide yavaşlamaya yol açtığı dile getirilen açıklamada, enflasyon baskısının tehdit olmayı sürdürdüğü vurgulandı. Bu arada FED açıklamasının daha öncekilere kıyasla fazla bir farklılık içermediği ve 'ölçülü' ifadesini korumak yoluyla bazı yatırımcıları endişelendiren politika değişikliği konusunda ipucu barındırmadığı ifade ediliyor.