FED'in tek kadın başkanına 'Git kocanın yanında otur' dediler

FED'in tek kadın başkanına 'Git kocanın yanında otur' dediler
FED'in tek kadın başkanına 'Git kocanın yanında otur' dediler
ABD'li siyasi aktivist Ralph Nader, ABD Merkez Bankası'nın (FED) 100 yıllık tarihindeki ilk kadın başkanı Janet Yellen'a, "Gidin ekonomist kocanızın yanına oturun" diyerek açık mektup yazdı.

RADİKAL - Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, ABD Merkez Bankası Fed'in, ekonomiyi desteklemek için yürüttüğü gevşek para politikası ülke içinde farklı kesimlerden farklı tepkilerin gelmesine neden oluyor. Ülkede faizlerin düşük olmasının parasını mevduata koyan kişilere zarar verdiğini söyleyenler, faizlerin bir an önce yükselmesini istiyor. Ancak bu tartışma siyasi aktivist ve beş kez başkan adayı olan Ralph Nader'ın son mektubunda farklı bir boyuta taşındı. Nader, Fed Başkanı Janet Yellen'a yazdığı açık mektupta düşük faiz oranlarının tasarruf edenlere zarar verdiğini belirtti.

Nader, 100 yıllık Fed tarihinin ilk kadın başkanı olan Yellen'a cinsiyetçi bir ithamda da bulundu. Nader, açık mektubunda, "Başkan Yellen, bence siz Nobel ödülü kazanan ve tüketiciler konusundaki hassasiyetiyle bilinen ekonomist kocanız George Akerlof'un yanına oturmalısınız ve birlikte, daha yüksek faizle on milyonlarca ABD'linin harcama yaparak ekonomiyi canlandırması için neler yapılabileceğinizi düşünmelisiniz" dedi.

ELEŞTİRİ GELDİ

Açık mektubun yayımlanmasının ardından, birçok kişi Nader'ı seksist ifadeler kullanmakla suçladı. New York Magazine dergisi, Nader'ı yine bu yönde eleştirdi.

YELEN YANIT VERDİ

Yellen ise, bu mektuba kendine has üslubuyla yanıt verdi. FED Başkanı, "Son mektubunuz için teşekkür ederim" ile başladığı mektubuna, "Ancak birkaç noktayı gözden geçirmekten fayda var" diye devam etti. Yellen, kendisinden önceki FED Başkanı Ben Bernanke'nin de zayıf ekonomiyi yaratan düşük faiz politikası uyguladığını söyledi. Ek olarak, FED'in ekonomiyi canlandırma çabalarının milyonlarca kişiye iş imkanı sağladığını ve daha iyi bir ekonomik iyileşme süreci yarattığını savundu. Yellen'ın mektubunda Nader'ın kocasına yönelik yorumlarına yanıt vermediği görüldü. Mektubun sadece Janet Yellen diye imzalanması da dikkat çekti. (Hürriyet)

bigPara.com