'Ferit beyin aşkı geçmez'

Doğuş Grubu'nun bankacılık sektöründen çıkmak istemediğini, aksine büyümeyi hedeflediğini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Doğuş Holding Başkanı...

İSTANBUL - Doğuş Grubu'nun bankacılık sektöründen çıkmak istemediğini, aksine büyümeyi hedeflediğini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk'i kastederek "Ferit beyin bankacılık sektörüne olan aşkı kolay geçecek bir şey değil. Bunu Ferit beye sorsanız 'Ne zamana kadar bankacılık yapacaksınız', cevabı net 'Sonsuza kadar' der. Doğuş Grubu bankacılık sektöründen çıkmak istemiyor. Bu sektörde büyümek istiyor" dedi.
Garanti Bankası'nın faaliyetlerinin anlatıldığı toplantıda konuşan Ergun Özen, Türkiye'nin, yüksek potansiyeli nedeniyle büyümek istedikleri öncelikli pazar olduğunu vurgulayarak, bulundukları segmentlerde derinleşmeyi, az gelirli kesime hitap eden ürün ve hizmetler geliştirmeyi istediklerini söyledi. Bölgesel genişleme fırsatlarını da takip ettiklerini ve Ukrayna ile Romanya'ya öncelik vereceklerini kaydeden Özen, halen faaliyet gösterdikleri Romanya'da bireysel bankacılık yapacaklarını belirtti.
'Kamular ilgi alanımız'
Satın alma yöntemiyle büyüme üzerinde çalıştıklarını dile getiren Özen, "Ortağımız General Electric Consumer Finance (GE) ile her zaman bu fırsatları kollayacağız. Ancak gerek iç, gerek dış piyasada şu anda baktığımız, görüştüğümüz bir banka yok. Bu 2006'da ya da 2007'de olabilir" diye konuştu.
Kamu bankalarına olan ilgilerine de işaret eden Özen, "Kamular ilgi alanımıza giriyor. Kamudaki yüzde 40'lık pay Türk bankacılık sistemi açısından önümüzdeki beş yıla damgasını vuracak" dedi.
'Durmuş bey rahatlattı'
Özen, yabancıların payına ilişkin, "Sektörde yabancıların payını üç-beş yıl içinde yüzde 50'lerde görüyorum" tahmininde bulundu. Özen, Merkez Bankası Başkanlığı'na Durmuş Yılmaz'ın atanmasıyla ilgili soruya "Atama rahatlattı, isim rahatlattı. Çünkü Durmuş bey, bankacıların 15-20 yıldır tanıdığı bir isim" yanıtı verdi.
Garanti'nin ana hissedarı Doğuş Holding 25 Ağustos'ta, ABD'li enerji, medya ve finans devi General Electric'in iştiraki GE Consumer Finance'a, bankanın yüzde 25.5 hissesini 1.56 milyar dolara satmıştı. Ortaklık sonrasında yeni yönetim kurulunda Doğuş'tan beş, GE'den dört temsilci olduğunu anımsatan Özen, "Garanti'nin performansından memnun olan GE, yönetimde değişiklik istemedi. Şu anda Türkiye'de GE'den bir kişi var" diye konuştu.
2005'te zirve yaptı
Bankanın 2005 yılında ulaştığı değerler için 'Garanti'nin 60 yıllık tarihinde ulaşılan en yüksek rakamlar' diyen genel müdür Özen, 2004'e göre kredilerin yüzde 62, bireysel kredilerin yaklaşık dört kat büyüdüğünü vurgulayıp "Geçen yıl en çok kredi veren banka olduk. Ayrıca kredi kartlarında yüzde 36 büyüyerek en çok pazar payı alan banka olduk. Müşteri odaklı çalışan 2 bin 550 kişilik satış kadromuz var" dedi.
'Garanti KOBİ bankası' diyen Özen şu bilgileri verdi; "KOBİ kredilerinin Türkiye'deki toplam krediler içindeki payı yüzde 5, Garanti'de yüzde 22. 1000 kişilik uzman kadro sadece KOBİ işlemi yapıyor. Son bir yılda KOBİ'lere 1 milyar dolar kredi kullandırdık."
ube sayısı 500 olacak
2006 hedeflerinde de değinen Özen, yıl sonuna kadar 60'ın üzerinde şube açacaklarını ve toplam şube sayısını 500'e, halen 11 bin 600 olan çalışan sayısını ise 13 bine çıkaracaklarını söyledi. Özen 2006 yılı hedeflerinin ise yine 'büyüme' olduğunu vurguladı.
12 Mayıs'ta 600 milyon avroluk sendikasyon kredisi imzalayacaklarını açıklayan Özen, "İlk kez sendikasyonda faizi yüzde 0.50 veya altına indireceğiz. Yine mayısta 875 milyon dolarlık 8 yıl vadeli seküritizasyon imzalayacağız" açıklamasında bulundu.
Proje finansmanında 2.1 milyar dolarlık işlemle sektör lideri olduklarını söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Turgay Gönensin, "Bu yıl 1 milyar dolarlık proje finansmanı sağlayacağımızı öngörüyoruz. Bu arada GE ile ortak girdiğimiz İzmir, Mersin ve İskenderun Limanı'nın 750 milyon dolarlık proje finansmanı da var" dedi.
ATM'den fatura ödeme
Yenilikçi ürünleri çıkarmaya devam edeceklerini belirten Ergun Özen, şubelere artık bozuk para veren ATM'ler koyacaklarını ve Garanti Bankası müşterisi olmasa da vatandaşların faturalarını buradan ödeyebileceklerini söyledi. Mayıs ayında hızlı kredi hizmeti de başlatacaklarını söyleyen Özen, 'Bu kredi Akbank'ın 20 dakikalık kredisinden daha mı kısa olacak' sorusuna Özen, "Evet daha kısa olabilir" yanıtını verdi.
Kantarın topuzu kaçtı
Ergun Özen, faizlere ilişkin bir soru üzerine de sektörün, Türkiye'nin düşen faiz eğrisi içinde olduğu psikolojisi içinde olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Faizlerin düşeceğini düşünen bankacılar aktiflerde inanılmaz bir yarış içinde... Faizlerin düşeceğini düşünen bankacılık sektörü, uzun vadeli aktif yaratmak için inanılmaz bir yarış içinde. Onun için çok hızlı faiz düşüşleri yaşanıyor. Bankacılık sektörü buna göre pozisyon alıyor. Yani 'Şimdiden yüksek faize paraya satıp bunu kısa vadeli mevduatla fonlayalım.' Bana sorarsanız kantarın topu kaçtı."
60. yıla stat kutlaması
Ergun Özen, Garanti Bankası'nın bu yıl 60. kuruluş yılı olduğunu belirterek, bunun için Atatürk Olimpiyat Stadı'nda 24 Haziran'da yurtdışından ve Türkiye'nin her yerinden 11-12 bin çalışanın katılacağı bir kutlama yapacaklarını söyledi. Kutlamaya güvenlikten yöneticiye tüm çalışanların katılacağını, konserlerin verileceği kutlamanın şenlik havasında geçeceğini dile getiren Özen, çalışanlar arasında Çin, Rusya, Romanya gibi yurtdışındaki çalışanların da bulunacağını söyledi.