Ferit Şahenk büyükelçilik binası satın aldı

Ferit Şahenk büyükelçilik binası satın aldı
Ferit Şahenk büyükelçilik binası satın aldı
Doğuş Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Yunanistan'daki Kanada Büyükelçilik binasını satın aldı. Şahenk, bina için 4.4 milyon dolar ödedi.

Türkiye'de yeme içme pazarında yaptığı satın almalarla adını duyuran Doğuş Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Yunanistan'da tarihi bir bina satın aldı. Şahenk, Atina’daki Kanada Büyükelçilik binasını bünyesine kattı. Şahenk, yaklaşık 5000 metrekarelik bina için 4.4 milyon dolar ödeyecek. Tarihi bina, Yunanistan'ın tarihi mekânı Akropolis'e 3-4 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Daha önce de Avrupa'daki bazı varlıklarını vitrine koyan Kanada devleti, Londra'daki Büyükelçilik binasını da 2013 yılında 405 milyon dolara satmıştı. Dünyaca ünlü danışmanlık şirketi Colliers International'ın Yunanistan ve Sırbistan Genel Müdürü Ana Vukovic, Doğuş'un bu hamlesinin önemli olduğuna vurgu yaptı. Vukoviç, "Yunanistan pazarında yaprak kımıldamazken, bu satın alma oldukça önemli" dedi. Kanada hükümeti, Doğuş'un aldığı binadan geçen yıl mayıs ayında taşınmıştı.

ASTİR PALACE'A ORTAK

Doğuş, Yunanistan'a, 2013'te ülkenin en büyük marina zinciri MedMarinas'ın yüzde 51'ini bünyesine katarak girmiş, ardından da Astir Palace'ı AGC Jermyn konsorsiyumuyla birlikte 400 milyon euroya satın almıştı.

KARADAĞ VE HIRVATİSTAN'DA LİMAN

Hırvatistan'ın en büyük marinası olan D-Marin Dalmacija ve D-Marin Borik'i alarak bu alandaki ilk küresel yatırımını yapan Ferit Şahenk, 2012 yılının Aralık ayında Akdeniz'in en büyük marina ağı olan ve toplamda 21 marinası bulunan Hırvat Adriatic Croatia International Group'un yüzde 7'sini aldı. Şahenk bu yıl da Karadağ'a rotasını çevirmiş ve Budva kentindeki limanın işletmeciliğini üstlenmişti. (Sabah)

bigPara.com