Fethi Çalık'a 6 ay hapis cezası

Fethi Çalık'a 6 ay hapis cezası
Fethi Çalık'a 6 ay hapis cezası
Eski TMSF Başkan Yardımcısı Çalık, Toprak Grubu'na ait yatın satışında kurumu zarara uğrattığı gerekçesi ile yargılandığı davada 6 ay hapis cezası aldı.

TMSF Eski Başkan Yardımcısı Fethi Çalık, Toprak Grubu’na ait yatın satışında kurumu zarara uğrattığı gerekçesi ile yargılandığı davada 6 ay hapis cezası aldı. Bu karar ile birlikte, halen TMSF’de müşavir konumunda bulunan Çalık’ın kurum ile olan ilişiğinin kesilmesi bekleniyor. TMSF, uğradığı zarar için eski yöneticisine alacak davası açtı. Hapis cezası kararı TMSF tarihinde bir ilk olma özelliğine sahip.

Hürriyet.com'dan Dinçer Gökçe'nin haberine göre Fethi Çalık ve TMSF’de Grup Başkanı olarak çalışan Taner Yalçın hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlaması ile iki yıl kadar önce dava açıldı. İstanbul 36 Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada karar bugün çıktı. Çalık’a 6 ay hapis cezası verilirken, Yalçın beraat etti.

Çalık ve Yalçın’ın yargılandıkları dava, Toprak Grubu’na ait Princess T isimli yatın satışında haksız komisyon ödemesi ile başladı. Princess T isimli yatın 3 milyon 105 bin dolarlık satış bedeli için Levent Yatçılık’a 217 bin 350 dolarlık komisyon ödemesi yapıldı.

Toprak Grubu komisyon ödemesinin haksız yere yapıldığı gerekçesi ile suç duyurusunda bulundu; dönemin Şişli Savcısı İsa Dalgıç ikili hakkında dava açtı.

TMSF ALACAK DAVASI AÇTI

Davanın devam ettiği süreçte, Toprak Grubu TMSF ile el sıkışınca, açtığı davalardan da çekildi. Dava dosyasına sunulan bilirkişi raporuna göre komisyon ödemesinin haksız yere yapıldığı vurgulandı. Bilirkişi raporu sonrası TMSF davaya müdahil oldu. Çalık ve Yalçın hakkında ceza davasının devam ettiği süreçte, TMSF zarara uğratıldığı gerekçesi ile, ikili hakkında alacak davası açtı. Söz konusu dava sürüyor.

DEVLET PARASIYLA LİMUZİN KİRALAYIP STRİPTİZE GİTTİLER

Bir dönem TMSF’nin iki numarası olarak anılan Fethi Çalık’ın hapis cezası ile cezalandırılması, TMSF tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti. Fethi Çalık’ın yargılandığı bir diğer dava ise İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor. Şüphelileri arasında Çalık’ın bulunduğu başka bir soruşturmada ise sona gelindiği öğrenildi.

bigPara.com