Fiat Doblo için teşvik istiyor

Tofaş İcra Kurulu Başkanı Alfredo Altavilla, hükümetten teşvik gelmesi halinde, Doblo'nun yeni nesil modellerini Türkiye'de üretebileceklerini söyledi.

İSTANBUL - Tofaş İcra Kurulu Başkanı Alfredo Altavilla, hükümetten teşvik gelmesi halinde, Doblo'nun yeni nesil modellerini Türkiye'de üretebileceklerini söyledi. Özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde yeni fabrikalar açılması için hükümetlerin sağladığı teşviklere işaret eden Altavilla, bu tür teşviklerin kaçınılmaz olarak Türkiye'nin rekabet gücünü etkilediğini belirtti.
Türkiye'deki operasyonları geliştirmek istediklerini dile getiren Altavilla, şöyle konuştu: "Türk hükümeti de birtakım kartlarını oynamalı ve eğer bu sanayinin gelişmesini istiyorsa bazı hamleler yapmalı."
Altavilla, 2005 dokuz aylık mali sonuçlara ilişkin düzenlediği toplantıda Tofaş'ın vergi öncesi kârının geçen yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla artarak 131.4 milyon YTL'ye, 2004'te yüzde 2.9 olan net kâr marjının ise bu yıl yüzde 6'ya ulaştığını açıkladı. Tofaş'ın 2004'ün ilk dokuz ayında 56 milyon YTL olan vergi sonrası net kârı ise 110 milyon YTL'ye yükseldi.
'Düşük fiyata katılmıyoruz'
Tofaş'ın bu dönemde iç pazarda otomobil ve hafif ticari araç pazarındaki payını yüzde 11.1'den 11.8'e yükselttiğine işaret eden Afredo Altavilla, ihracatın da yüzde 1.4 artarak yaklaşık 481 milyon avroya çıktığını açıkladı. Alfredo Altavilla, satışlardaki azalmaya rağmen kârlılık artışının ne şekilde sağlandığı sorusunu "Biz düşük fiyat oyununa katılmıyoruz. Kârlılığa önem veriyoruz. Artışta maliyetlerin düşüşü ile teşviklerin etkisi oldu" diye yanıtladı.
Alfredo Altavilla, Alfa 159'u 2006'da piyasaya çıkaracaklarını söyledi.
Fiat'ın Koç Grubu ile olan işbirliğinden memnun olduğunu da açıklayan Altavilla şöyle konuştu: "Fiat sadece üretimde değil otomotivin tüm dallarında Koç ile işbirliğini güçlendirmek istiyoruz. Ben, Mustafa Koç'un Londra'daki açıklamasıyla hemfikirim. Tofaş, Mustafa Koç'un gösterdiği yolda ilerliyor. Yani bir Türk şirketinin, bağımsız olarak yeni birtakım gelişmeler yapabilecek çapta bir şirket olduğunu kanıtlayacaktır."
Altavilla, Türkiye'nin Fiat için son derece stratejik bir alan olduğuna dikkat çekerek, "Özellikle güçlü bir yerel partnerle işbirliği yapmamız çok önemli. Bizim bu aşamada Türkiye'de bulabileceğimiz en güçlü partner Koç'tur" diye konuştu.