Fiat işçisi İtalya'da 'fabrika kapanacak' haberiyle yol kesip iş durdurdu

Fiat işçisi İtalya'da 'fabrika kapanacak' haberiyle yol kesip iş durdurdu
Fiat işçisi İtalya'da 'fabrika kapanacak' haberiyle yol kesip iş durdurdu

Fiat, Avrupa?da nisanda satışlarını artıran tek otomotiv şirketi olmuştu.

Fiat işçileri Sicilya'da bir fabrikanın kapanacağı haberlerine tepki olarak iş durdurup yol kesti. Gerginlik, emekliliği gelenlerden çok, genç işçiler arasında. Sendikalar ortak tavır belirleyecek

PALERMO - İtalya’da otomotiv şirketi Fiat’ta çalışan işçiler, Fiat’ın dünyanın ikinci büyük otomotiv şirketini oluşturma planı kapsamında Sicilya’da bir fabrikanın kapanacağı haberlerine tepki olarak iş durdurup ve yol kestiler.
Fiat’ın bir sözcüsü, Termini Imerese fabrikasında çalışan işçilerin yaklaşık yarısının 1.5 saat iş durdurduğunu belirterek, “Birkaç düzine işçi fabrika dışındaki yolu kesti, ancak şimdi açık” dedi. 

‘Çatışmaya dönüşebilir’
İtalya Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CGIL) temsilcisi Berto Mastrosimone, “Gerginliğin yüksek olması normal, özellikle, emekliliği gelenlerden daha fazla riskle karşı karşıya bulunan genç işçiler arasında. Bu gerginlik çatışmaya dönüşebilir” dedi. Televizyonlar, birkaç yüz işçinin fabrikanın girişinde toplanarak, araçların girmesini engellediğini ve trafiği durdurduğunu gösterdiler. 
Alman sendikacılarla bir araya gelen İtalyan sendika liderleri, Avrupa’daki fabrikaların kapatılması konusunda ortak bir tavır belirleyeceklerini söyledi. 

‘1400 işçi atılabilir’
Alman sendikacılar, İtalyan sendikacılara Fiat’ın, Opel ile ilgili teklifinde Napoli yakınındaki Pomigliano d’Arco fabrikasında istihdamın azaltılacağını ve Lancia model araçların üretiminde çalışan 1400 işçiyi istihdam eden Termini Imerese fabrikasının kapatılacağını belirttiler. İtalyan Metal İşçileri Federasyonu (FIOM) ve CGIL’dan Enzo Masini, “Hiçbir fabrika kapanmamalı” dedi.

Yarın gösteri yapacaklar
Fiat işçileri, fabrika kapatmalarını protesto için yarın Turin’de gösteri düzenleyecek. Küresel otomotiv piyasasındaki payını artırmak için ABD’li otomotiv şirketi Chrysler’ın ilk etapta yüzde 20 hissesini almayı kabul eden Fiat, ayrıca General Motors Avrupa’ya bağlı Alman otomotiv firması Opel’i bünyesine katmak için görüşmelerini sürdürüyor. Bu arada Fiat’ın Batı Avrupa’daki piyasa payı yüzde 10’u buldu. Fiat, Avrupa’daki satışlarını nisan ayında yüzde 5 artırdığını ve nisanda 116 bin 300 adet araç sattığını açıkladı.

Satışları artan tek şirket
Nisan ayında satışlarını artıran tek Avrupalı otomotiv şirketi olan Fiat, geçen yıl aynı dönemde 110 bin 828 araç satmıştı. Nisan ayında Batı Avrupa’da son 8 yılda ilk kez pazar payını yüzde 10’a çıkaran Fiat, Almanya’da Nisan 2008’de yüzde 3.3 olan pazar payını da bu yıl nisanda yüzde 6.8’e yükseltti. Fiat, nisan ayında, araç satışı bakımından Alman Volkswagen, Fransız PSA Group ve Ford’dan sonra dördüncü sırada yer aldı. (aa)