Fiat Palio ve Albea Rusya'da da üretilecek

Tofaş'tan yapılan açıklamaya göre, Fiat Auto ve Rus Severstal Auto, Tofaş'ın Türkiye'de ürettiği Fiat Palio ve Albea modellerinin Rusya'da da üretilmesine...

İSTANBUL - Tofaş'tan yapılan açıklamaya göre, Fiat Auto ve Rus Severstal Auto, Tofaş'ın Türkiye'de ürettiği Fiat Palio ve Albea modellerinin Rusya'da da üretilmesine yönelik olarak montaj hattı kurulması konusunda anlaştı. Severstal Auto'nun Neaberejniye Chelni fabrikasında 2007 yılında üretimine başlanacak Palio ve Albea modellerinin üretim için gerekli parçalarının tamamını Tofaş ihraç edecek. Anlaşmayla Doblo dahil diğer Fiat modellerinin Rusya'da üretilmesi de gündeme gelecek. Tüm Fiat modellerin Rusya'da satışı için de anlaşma yapıldı. Böylece Tofaş'ın ihracatı 2008'den itibaren 250 milyon avro artacak. Projeler bittiğinde 2005 yılında 700 milyon avro olan ihracat, 2008'de 2.25 milyar avro'ya çıkacak.
Tofaş İcra Kurulu Başkanı (CEO) Alfredo Altavilla, işbirliğinin Rusya gibi hızlı büyüyen bir pazarda faaliyet göstermelerine imkân tanıdığını belirtti.